Uç uç nereye kadar?

İklim değişiklikleri ve kuraklık, kuşların davranış biçimlerini de değiştirdi. Antalya'da kuş gözlem çalışmalarına önderlik eden Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan, bunu...

ANTALYA - İklim değişiklikleri ve kuraklık, kuşların davranış biçimlerini de değiştirdi. Antalya'da kuş gözlem çalışmalarına önderlik eden Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Erdoğan, bunu 'zamanda sapma' olarak nitelendirdi: "Yaz göçmeni olan leylek ve kırlangıçlar ocak ayında gözlenmeye başlandı. Serçeler de mayıs yerine şubatta kuluçkaya yattı. Kaşıkçıkuşu ve ördek gibi türlerin bazı bireyleri, sıcağın etkisiyle artık göç etmiyor" dedi. Kuşların insandan çok önce çevre sorunlarını fark ettiğini söyleyen Erdoğan, "Kuş görmediğimiz zaman orada bir sorun olduğunu anlıyoruz" diye konuştu.
Göçe devam eden kuşlarsa yok olma tehdidi altında: "Sulak alanları birer birer kaybediyoruz. Bu alanların özellikle deniz üzerinden geçen göçmen kuşlar için istasyon işlevi vardır. Mola verdiği yerlerde bunları bulamayan yorgun ve güçsüz kuşlar direnemez. Su kuşları da aynı tehdit altında."