Üç uçağın yolcularına domuz gribi çağrısı

Domuz gribi yeniden Türkiye'de. Virüs tespit edilen iki Türk'ün ABD-Türkiye ve İstanbul-İzmir arasında yolculuk ettiği üç uçağın ulaşılabilen yolcuları kontrolden geçiriliyor. Hastanede tutulan iki hastanın da genel durumu iyiİSTANBUL - Domuz gribi ABD yoluyla ikinci kez Türkiye’ye giriş yaptı. Daha önce ABD asıllı iki Iraklı’da tespit edilen virüs, bu kez biri üniversite öğrencisi iki Türk’e bulaştı.
Sağlık Bakanlığı’ndan önceki gece yapılan yazılı açıklamada, New York-ABD’den yola çıkıp İstanbul üzerinden 29 Mayıs’ta İzmir’e gelen bir Türk ile Houston-ABD’den yola çıkıp Amsterdam üzerinden aynı tarihte İstanbul’a gelen bir Türk yolcunun yüksek ateş, kas ve eklem ağrıları şikâyetleriyle hastanelere başvurdukları ve domuz gribi virüsü H1N1 tespit edildiği açıklandı.

112’yi arasınlar
Açıklamada genel durumu iyi olan hastaların, izole edilerek gözlem altına alındıkları, yakın temaslıları ve aynı uçakta yolculuk yapan yolcuların da izlemede olduğu belirtildi. Açıklama şöyle devam etti:
“Hastaların yakın temaslılarına koruyucu ilaç başlatılmıştır. Bu uçaklarla yolculuk yapanlardan henüz ulaşılamayan kişilerin günlük takiplerini yaptırmak üzere 112 ücretsiz telefon hattını arayarak, ‘Ben domuz gripli hastayla aynı uçakla yolculuk yapan kişilerdenim’ demeleri gerekmektedir: * 28 Mayıs tarihinde New York’tan 16.30’da hareket edip 29 Mayıs’ta İstanbul’a inen THY’nin TK 002 sefer sayılı New York-İstanbul uçak yolcuları, * 29 Mayıs saat 13.00’te hareket eden THY’nin TK 324 sefer sayılı İstanbul- İzmir uçak yolcuları, * 29 Mayıs saat 09.50’de hareket eden KLM Havayolları KL 1613 sefer sayılı Amsterdam- İstanbul uçak yolcuları.”

Evlere ‘sivil’ ekipler
İstanbul’daki hasta Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Bu kişiyle aynı uçakta olan bir kişi dün Haseki Hastanesi’ne başvurdu. Yolcunun, Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması uyarınca hastaneye gidip kontrollerini yaptırdığı belirtildi. Bu arada İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık ekipleri Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çalışan birer polis memuruyla birlikte belirlenen adreslere gönderildi. Adrese yaklaşmadan ambulanstan inen sivil giyimli personel, kontrol edilecek uçak yolcularının bulunduğu mekâna bu şekilde gitti.

Döndüğü gün hastalandı
İzmir’deki hasta, ABD’de öğrenim gören 22 yaşındaki S.A. Yolcu, 29 Mayıs günü yüksek ateş şikâyetiyle evlerinin yakınındaki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. S.A.’ya yapılan tetkikler sonucunda domuz gribi teşhisi konuldu. Bunun üzerine intaniye servisine yatırılan S.A.’nın tedavisine başlandı. S.A.’nın annesi R.E. de sağlık kontrolünden geçirildi, ancak hastalık belirtisine rastlanmadı.
Havayolu şirketinden alınan bilgiler doğrultusunda, uçakta S.A.’nın çevresindeki koltuklarda oturan yolcuların isimleriyle adresleri de tespit edildi. İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Özkan, hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu, bir hafta hastanede tutulacağını söyledi.
THY ise yazılı açıklama yaptı ve “Hastalık tespit edilen kişilerin seyahat ettiği iki uçağa, mevcut dezenfekte işlemlerinin yanı sıra ayrıntılı şekilde dezenfekte uygulaması yapılmıştır. Ayrıca bu uçuşlarda görevli kokpit ve kabin ekiplerimize koruyucu tedavi uygulanmaya başlanmış ve gerekli gözlem süresi boyuncu uçuştan çekilmişlerdir” dedi.
Sakarya’da da aynı uçaklarla yolculuk yapan beş kişi hastaneye başvurdu. Kontrolden sonra evlerine gönderilen kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.
Dünya Sağlık Örgütü’ verilerine göre dünyada H1N1 görülen ülke sayısı 53, vaka sayısı 15 bin 510, ölüm sayısı ise 99. (Radikal, dha)

Akdağ: El yıkamayı öğreneceğiz
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribiyle ilgili, daha önce iki Irak asıllı Amerikalı’da alınan önlemlerin aynen devam ettiğini söyledi. Akdağ vatandaşlara da uyarılarda bulundu:
“Bu hastalık grip. Öksürükten, ağız ve burun sıvılarından yayılan virüslerin etrafa saçılmasıyla, ellerine bulaşması ve öksürdüğü, hapşırdığı yerlerdeki zeminlere, trabzan, asansör düğmesi gibi yerlere konmasından sonra virüsler, uzun süre canlı kalabiliyor. Bu sahalardan başkalarına bulaşabiliyor. Bunun için ellerimizi yıkamayı toplumca çok iyi öğreneceğiz. Buna çok büyük önem vereceğiz. Çocuklarımıza el yıkama alışkanlığı kazandıracağız.”

Güçlü dalgaya hazırlık
Daha önce Türkiye’ye uçakla gelen iki ABD’lide virüsün bulunduğunu anımsatan Bakan Akdağ, şöyle devam etti:
“Dikkat edersek, onların Türkiye’de virüsü bulaştırdığı kimse yok. Bulaştırmış olsalar bile çok fazla yayılmadan kontrol edebileceğimizi düşünüyoruz. Çok iyi hazırlığımız var. Sonbahar ve kış mevsiminde tüm dünyada, Türkiye de dahil buna, ikinci bir dalga ya da daha güçlü enfeksiyon yayılması riskinin varlığını biliyoruz. Sonbahar ve kışın yayılıyor. O zamana kadar daha da hazırlıklı olacağız. Ellerimizi yıkamayı çok daha iyi öğreneceğiz.”
Uzmanlar da hastalığa karşı alınacak önlemler arasında ‘sık sık el yıkama, kalabalık ortamlardan kaçınma ve bağışıklığı güçlendirmek için sağlıklı beslenme’yi sayıyor.