Üç üniversiteye NATO ödülü

İstanbul'da toplanacak NATO zirvesinin bilim ödülü, kuruluşa bağlı deprem projesi yürüten Orta Doğu Teknik (ODTÜ), İstanbul Teknik (İTÜ) ve Boğaziçi üniversitelerine verilecek.

ANKARA/İSTANBUL - İstanbul'da toplanacak NATO zirvesinin bilim ödülü, kuruluşa bağlı deprem projesi yürüten Orta Doğu Teknik (ODTÜ), İstanbul Teknik (İTÜ) ve Boğaziçi üniversitelerine verilecek.
NATO, zirvenin 28-29 Haziran günlerinde İstanbul'da toplanacak olması dolayısıyla, bilim ödüllerini Türk üniversitelerine, deprem konusunda vermeyi kararlaştırdı. Bu çerçevede, NATO'nun, deprem zararlarının önlenmesi amacıyla desteklediği ODTÜ'den Prof. Dr. Güney Özcebe ve Prof. Dr. Polat Gülkan'ın iki, İTÜ'den Prof. Dr. Naci Görür ile Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Erdik'in birer projesi ödüllendirilecek.
ODTÜ'nün Afet Yönetimi Araştırma Merkezi başkanlığı görevini de yürüten Prof. Dr. Gülkan'ın yürüttüğü proje çerçevesinde 1. derece deprem bölgelerinden Bursa-Yalova, Maraş-Antakya ve Denizli-Aydın hattına yerleştirillen cihazlarla yer hareketleri dinleniyor. Prof. Dr. Özcebe, 'binaların deprem güvenilirliklerinin belirlenmesi ve depreme karşı güçlendirilmesi' üzerine proje yürütüyor.
Naci Görür'den sitem
Prof. Dr. Görür ile Prof. Dr. Erdik ise Marmara Denizi'ndeki okyanus tabanı araştırmaları, fayların canlı olup olmadıklarının izlenmesi ve bu çalışmaların koordinasyonu çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü. Naci Görür, şunları söyledi: "Maalesef kendi ülkem değil, NATO ve uluslararası camia, bu tip çalışmalara önem veriyor. Biz umut ediyorduk ki Türkiye hükümetleri de bizi desteklemiş olsun, ama bugüne kadar olmadı. Umarım bundan sonra olur."
(Radikal, aa)