Üç yöneticiye gözaltı

Savcı Şalk'ın talimatıyla jandarma TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, Genel Müdür Yardımcısı Hamit Özkan ve Dağıtım Daire Başkanı Hasan Tiftik'i gözaltına aldı.
Şanlıurfa'daki usulsüz dağıtım ihalesiyle ilgili dosyayı inceleyen Ankara DGM'nin yürütülen soruşturmayı TEDAŞ'ın diğer ihalelerini de kapsayacak şekilde genişlettiği öğrenildi.

ANKARA - Beyaz Enerji Operasyonu'yla
Enerji Bakanlığı ve Türkiye Elektrik Üretim ve İletim A.Ş'yi (TEAŞ) sarsan DGM, önemli yolsuzluk iddialarının olduğu Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (TEDAŞ) de el attı. DGM Savcısı Talat Şalk'ın onayıyla jandarma, TEDAŞ Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan, Genel Müdür Yardımcısı Hamit Özkan ile Dağıtım Hatları Daire Başkanı Hasan Tiftik'i gözaltına aldı. 'Beyaz Enerji Operasyonu'nun başladığı günlerde Şanlıurfa'da ortaya çıkan ve Diyarbakır DGM'ye gönderilen dosya bu mahkemenin görevsizlik kararı vermesi üzerine Ankara DGM'ye sevk edildi. Dosyayı, 'Beyaz Enerji' davasını açan savcı Şalk alırken, operasyonu yine 'Beyaz Enerji'ye imza atan Jandarma Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Albay Aziz Ergen öncülüğündeki ekip yürüttü.
Telefonlar dinlendi
Şanlıurfa'daki dağıtım ihalesiyle ilgili dosyayı inceleyen Ankara DGM'nin, soruşturmayı, TEDAŞ'ın diğer ihalelerini kapsayacak şekilde genişlettiği öğrenildi. Bu çerçevede telefonların dinlendiği belirtilirken TEDAŞ'ta sürdürülen soruşturmalara ait dosyalar da DGM'ye taşındı. Gelen ihbarlar ışığında, şehir hatları yenileme ihalelerinde sistemli yolsuzluk tespit edildi.
Jandarmanın çalışmaları sonucunda TEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürvekili Osman Nuri Doğan'ın yanı sıra Genel Müdür Yardımcısı Hamit Özkan ve Dağıtım Hat ve Şebekeleri Proje Tesis Daire Başkanı Hasan Tiftik aleyhine delillere ulaşıldı. Savcı Şalk'ın oluruyla düğmeye basan albay Aziz Ergen komutasındaki jandarma ekipleri Doğan, Özkan ve Tiftik'i gözaltına aldı. TEDAŞ'ın üç yöneticisi sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgu için jandarma karargâhına götürüldü.
Bu arada operasyonun çok gizli yürütüldüğü, TEDAŞ'taki birkaç kişi dışında kimseye bilgi verilmediği de öğrenildi.