Uçağa bomba ihbarına 13 yıl hapis

İstanbul seferini yapan Onur Air Havayolları uçağının gözünün önünde uçup gitmesine sinirlenince 'Uçakta bomba var, 10 dakika sonra havaya uçacak' ihbarı yapan yolcu hakkında 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

DİYARBAKIR - İstanbul seferini yapan Onur Air Havayolları uçağının gözünün önünde uçup gitmesine sinirlenince 'Uçakta bomba var, 10 dakika sonra havaya uçacak' ihbarı yapan yolcu hakkında 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Savcı Leyla Malkondu'nun hazırladığı iddianameye göre olay şöyle gelişti: 39 yaşındaki Seydoş Dinç, 20 Haziran 2007 tarihinde, Diyarbakır'dan İstanbul'a uçmak için havaalanına geldi, ancak uçuş işlemleri tamamlanan Onur Air uçağına binemedi.
Uçak 09.25'te havalandı. Dinç'ise üç dakika sonra saat 09.28'de 155 Polis İmdat telefonunu aradı, "Diyarbakır-İstanbul uçağında bomba var" diyerek kapattı. Öfkeli yolcu saat 09.42'de tekrar polisi arayarak "10 dakika sonra uçağınız havaya uçacak", 09.45'te de "Uçağınız 10 dakika sonra havaya uçuyor" dedi. İddianameye göre polis son aramasında 'Hangi uçak' dediğinde "Onur Air" yanıtını verdi.
Panik THY uçağına sıçradı
Bomba ihbarı geldiğinde zaten havalanmış olan Onur Air uçağı uçuşunu güvenli bir biçimde tamamladı. Havalanmak üzere olan THY uçağıysa, ihbar nedeniyle gerekli kontrollerden geçtikten sonra sefere başlatıldı.
Bu arada polisin teknik takibi sonucu asılsız ihbarı yapanın Seydoş Dinç olduğu tespit edildi. Tutuklanan Seydoş Dinç'in "Onur Air'in yetkilileriyle tartışınca moralim bozuldu. Aldığım uyuşturucu hapın etkisiyle böyle bir şey yaptım" dediği belirtildi.
Seydoş Dinç için TCK'nın 223/3 ve 271/1 maddeleri uyarınca, 'Tehdit kullanarak hava ulaşım aracının hareket etmesini engellemeye kalkışmak, işlenmediğini bildiği bir suçu yetkili makamlara işlenmiş gibi uydurmak' suçundan 13 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yargılamaya önümüzdeki günlerde Diyarbakır Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlanacak.