Uçak iki gün önce pist başından dönmüştü

İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kaza yapan uçağın geçen aralıkta teknik bakımdan geçtiğini söylemişti. Ama uçakta yakın zamanda iki arıza yaşandığı ortaya çıktı. Bunlardan biri ekimde meydana geldi. Flaplarda (kanatlarda bulunan ve uçağın sağa sola yatmasını sağlayan düzenek) arıza çıktı. Diğer arızaysa kazadan iki gün önceydi. Uçak tam yola çıkacakken ‘ana ikaz lambası’ yanınca geri döndü. Arızanın sinyal lambasından kaynaklandığı anlaşıldı. Uzmanlar her iki arızanın da ‘hayati önemde’ olmadığını söyledi.
 Dün ortaya çıkan iki arıza üzerine THY de bir açıklama yaptı ve tüm uçaklarda ‘zaman zaman olaşabilecek’ bu arızalardan sonra gerekli tamiratın yapıldığı, uçağın sorunsuz olarak uçuşlarına devam ettiğini vurguladı.
Türkiye Havayolları Pilotları Derneği (TALPA) Genel Sekreteri Savaş Şen bu iki arızanın da tehdit oluşturmayacak nitelikte olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Flap arızası tehdit oluşturacak bir arıza değildir. Uçağın pist başından döndüğü söyleniyor. Bu normal, zaten dönmese anormal. Bunlar rutin olaylar, havada bile olsa tehdit oluşturmaz. Pilotların buna karşı eğitimleri var, emniyetli bir iniş sağlarlar.”