Uçak kazalarına bağımsız kurul

Ulaştırma Bakanlığı'nın, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ve Avrupa Havacılık Otoriteleri Birliği'nin (JAA) önerileriyle hazırladığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun tasarısı
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Ulaştırma Bakanlığı'nın, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ve Avrupa Havacılık Otoriteleri Birliği'nin (JAA) önerileriyle hazırladığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) teşkilat ve görevleri hakkındaki kanun tasarısı, havacılık işletmeleriyle SHGM'yi karşı karşıya getiren güvenlik denetimlerinin şeklini değiştirecek.
Buna göre, bakanlığa bağlı 'Uçuş Emniyet Kurulu' oluşturulacak. Kurul, uçuş emniyetinin sağlanması, hava kazalarının tekrarlanmaması, uçuş emniyetinin geliştirilmesi için çalışma yapacak. Görevi süreye tabi olmayacak üyelerin bir bölümü özel havayollarından da olabilecek.
Tasarı, kazaların soruşturulması için 'Uçuş Soruşturma Kurulu' oluşturulmasını da öngörüyor. Uçuş Soruşturma Kurulu, kazadan sonra oluşturulan kaza kırım raporlarını hazırlayacak. Raporları, Uçuş Emniyeti Kurulu onaylayacak.
Yabancı dile gerek yok
Bakanlığa bağlı SHGM'nin hazırladığı ilk taslakta genel müdür ve yardımcıları için getirilen yabancı dil şartı, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer başkanlığında oluşturulan son taslakta kaldırıldı. Daire başkanlarının yabancı dili yüzde 80 oranında bilme şartı korundu. Genel müdür ve yardımcıları ile daire başkanları için beş yıl sivil havacılık alanında çalışma şartı da aranacak.
Tasarı yasalaşırsa, uçuş standartları, hava seyrüsefer, hava ulaşım, havaalanları, havacılık güvenliği, strateji geliştirme ve destek hizmetleri dairesi başkanlıkları kurulacak. Mevcut genel müdür ve yardımcıları ile daire başkanlarının görevi bitecek, ancak tekrar göreve atanabilecekler. Genel müdürlük, döner sermaye işletmesi kurabilme yetkisine sahip olacak ve personeline döner sermayeden pay verebilecek.
Bakanların imzasına açılan tasarı gerekçesinde, Türk sivil havacılığının dünya standartlarında bir yapıya kavuşmasının amaçlandığı, ayrıca tasarı ile Türkiye'nin JAA'ya tam üyeliğinin önündeki engellerin de kalkacağı belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7385757385750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.