Uçak kazası ucuz atlatıldı

Düsseldorf-İstanbul seferini yapan inter Havayolları'na ait uçağın Atatürk Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkması, yolculara korkulu anlar yaşattı.

İSTANBUL - Düsseldorf-İstanbul seferini yapan inter Havayolları'na ait uçağın Atatürk Havalimanı'na indikten sonra pistten çıkması, yolculara korkulu anlar yaşattı. Pist üzerinde sol kanadı üzerinde kıvılcımlar saçarak giden uçak, toprak zeminde durabildi. Mucize eseri alev almayan uçaktaki 102 yolcu ölümden dönerken, uçakta 1 milyon dolarlık hasar meydana geldi.
Almanya'nın Düsseldorf kentinden havalanan inter Havayolları'na ait Focker 100 tipi yolcu uçağı, önceki gece saat 00.30 sıralarında Atatürk Havalimanı'nda indi. Çocukların da aralarında olduğu 102 yolcusu ve 6 mürettebatı olan uçak, pistte ilerlerken sol lastiğinin uçakla bağlantısını sağlayan sol dikmesinin kırıldı. Sol tarafa doğru çekerek bir süre sürüklenen uçak, daha sonra da yan yatarak durabildi.
Kapıya hücum
Hasar gören uçaktaki yolcuların bir kısmı, kendi imkânlarıyla bir kapıyı açarak dışarı çıktı. Diğer yolcular ise görevlilerin açtığı kapılardaki tahliye minderlerinin üzerinden uçağı terk etti.
Toprağa saplanan uçak 12 saat süren çalışmaların ardından kurtarılarak THY hangarına çekildi.
'Panik içinde çıktık'
Yolcular arasındaki Cefair Çakmak, eşi Nazire Çakmak, çocukları Gamze ve Muhammet ile birlikte üç haftalık bir tatil için Türkiye'ye geldiklerini belirtirken, kaza anını şöyle anlattı:
"Uçağın inmesi nedeniyle yolcular alkış tutmaya başladı. Bu sırada büyük bir gürültü koptu. Şoke olduk. Bir kilometre sürüklendi ve durdu. İnsanlar çığlıklar atıyordu. Biraz bekledik, baktık faaliyet yok. Yangın olma ihtimali vardı. Bir yolcu imdat kolunu çekti ve kapıyı açtı. Bulunduğumuz taraftaki kanat yere daha yakın olduğu için, çocukları ve çantalarımızı alıp panik halinde buradan aşağı inmeye başladık."
Pilot: Çabuk olun
Çakmak, inmeden önce pilotun "Çabuk olun" diyerek yolcuları uyardığını, ancak bu sırada kapıların kapalı olduğunu belirtti. Yolculardan Emine Karakaya, "İnsanlar birbirine girdi. Sonra balon açtılar, 'Ayakkabılarını çıkaran atlasın, uzaklaşın' dediler. Çocuklarımızla indik" derken, eşi Gültekin Karakaya "Bakımsız uçakla yola çıkıyorlar böyle oluyor. Bu kadar saçmalık olur mu?" diye olaya tepki gösterdi.
İnter Havayolu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Torosoğlu, uçakta yaklaşık 1 milyon dolarlık hasar oluştuğunu söyledi. Uçakların düzenli bakımlarını yaptırdıklarını belirten Torosoğlu, "Böyle bir kaza olması için pistte sorun olması, pilotun kusurunun bulunması ya da uçakta yorulma gibi aksaklıkların yaşanması gerekir. Bakımları yapmıştık. Pilotaj hatası olacağını zannetmiyorum" dedi.'Dakiklik ödülü' var
1999'dan bu yana Antalya'dan Hollanda'nın tüm meydanlarına uçan inter Havayolları, 17 Temmuz'da da iç hat uçuşlarına başladı. 15 milyon dolarlık yatırım yaparak Antalya'dan İstanbul, İzmir, Ankara ve Bodrum'un yanı sıra, Adana ve Gaziantep'e de sefer düzenleyecek olan İnter Havayolları'nın
filosunda 'bölgesel jet' denilen beş 'Focker 100' tipi uçak var. Her yıl Hollanda'dan Antalya'ya 150 bin turist taşıyan Inter Havayolları, 2003 yılı Amsterdam Schiphol Havalimanı 'Dakiklik Ödülü'nü aldı. Avrupa'da kargo taşımacacılığı da yapan Inter, Üsküp, Tuzla, Kosova, Zagrep ve Tiran kentleriyle Yunanistan ve Mısır'a, Antalya'dan Şam'a ve Amsterdam'dan Kars'a direk sefer düzenlemeye hazırlanıyor.