'Uçak neden düştü' sorusuna yanıt aranıyor

'Uçak neden düştü' sorusuna yanıt aranıyor
'Uçak neden düştü' sorusuna yanıt aranıyor
Uçağın düşmesine benzinin bitmesinden motorun düşmesine acemi pilottan kuş sürüsüne kadar birçok iddia ortaya atılıyor

 

AMSTERDAM - Hollanda’nın Amsterdam kentinde Schiphol havaalanına inişi sırasında düşen THY ait Tekirdağ yolcu uçağıyla ilgili bir çok iddia ortaya atılıyor. Hollandalı yetkililer, uçağın benzinin az geldiğini ve o yüzden düştüğünü söylerken Türkiye Havayolları Pilotları Derneği bu iddianın doğru olmadığını savundu.

Hollanda’nın NOS televizyonu, uçağın motorlarının inişe geçtiği sırada durmuş olabileceği bildirildi. Haberde, motorların devre dışı kalmasından sonra pilotun uçağın kontrolünü kaybetmemek için çaba harcadığı, ancak uçağın çok hızlı olduğu kaydedildi. Haberde ayrıca, terörle mücadele biriminin, kazanın terörist bir saldırıyla ilgisi bulunmadığını açıkladığı belirtildi.

 

 

-UÇAĞIN MOTORU DÜŞTÜ-

 

 

Hollanda Devlet Televizyonu, uçağın zorunlu iniş için izin istediğini açıkladı. Televizyon, uçağın motorunun piste 2 bin metre kala düştüğünü de belirtti. Bu gelişmenin ardından uçağın kontrolü kaybedildi. En sonunda ise uçak piste kısa bir mesafe kala toprak alana çakıldı. Uçağın söz konusu motoru da enkaza uzak bir mesafede bulundu. Kaza anında kule ile diğer uçaklar arasındaki telsiz konuşması yayınlandı.Buna göre, olay anında şu konuşmalar gerçekleşti:

Kuleden uçaklara: "Şu an için lütfen bu frekansta kalın. Havaalanında çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Onun için herkes konumlarında kalsın ve bizden daha fazla bilgi bekleyin.

Bir uçağın yaklaşmak için izin istemesi üzerine Kule: Şu anda çok büyük acil bir durumla karşı karşıyayız. Bir uçağı kaybetmiş olabiliriz.

 

 

-ACEMİ PİLOT İDDİASI-

 

Bir başka iddiaysa uçakta eğitim alan bir pilot bulunuyordu. Uçağı düşüşünde bu eğitimdeki pilotun yere indirme çabasının neden olduğu belirtiliyor. Eğitimdeki pilot uçağı indirmek isterken, tarlaya doğru gidince, kaptan pilot gazı açıp yükselmek istiyor ancak bu kez uçağın kuyruk kısmı yere çarpıyor ve uçak üç parçaya ayrılıyor.

 

 

KUŞ SÜRÜSÜ VE TÜRBÜLANS

 

Kazayla ilgili bir başka iddiaysa kuş sürüsünün iniş sırasında motorlara çarpıp pilotun uçağın kontrolünü kaybetmesine yol açtığı. Ayrıca THY uçağından önce kalkan büyük bir uçağın türbülans yarattığı ve uçağın düşmesinde bunun etkisi olduğu da ileri sürülüyor.