Uçak seferleri aksıyor

İstanbul ve çevresini etkileyen ağır kış koşulları, hava trafiğini de büyük ölçüde aksattı. THY'nin bazı iç hat seferleri iptal edildi.

İstanbul ve çevresini etkileyen ağır kış koşulları, hava trafiğini de büyük ölçüde aksattı. Bazı iç hat seferleri iptal edildi.
Paris, Sofya, Saraybosna, Düsseldorf, Köln, Zagreb, Münih, Hannover, Prag, Cidde, Cezayir, Amman, Londra, Frankfurt ve Moskova'dan kalkan ve dün akşam Atatürk Havalimanı'na inmesi gereken Türk Hava Yolları (THY) ile yabancı havayolu şirketlerine ait uçaklar, yedek limanlara yönlendirildi. Çok sayıda sefer de, 7-8 saate varan rötarlarla gerçekleştirilebildi.
THY'nin Moskova, Stuttgart ve Düsseldorf'tan İstanbul'a gelen uçakları Atatürk Havalimanı'ndaki olumsuz hava koşulları nedeniyle Ankara'ya inerken, THY'nin Varşova-İstanbul seferini yapan uçağı da Sofya'ya inmek zorunda kaldı. Kahire-İstanbul seferini yapan Mısır Hava Yolları'na ait uçak da Ankara'ya indi.
Cidde, Amman, Kuveyt, Tahran ve Amsterdam gibi yurtdışı noktalara yapılması gereken bazı dış hat seferleri de, dün akşamdan beri yapılamadı. Yine bugün gerçekleştirilmesi gereken dış hat seferleri uzun süreli rötarlara girerken, THY ve Onur Air'in dün akşam yapılması gereken Adana, Kayseri, Antalya, Gaziantep, Van, Konya ve Malatya seferleri olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edildi.
THY'nin bu sabah saatlerinde İstanbul'dan kalkması gereken Van, Gaziantep, Şanlıurfa seferleri ise olumsuz hava şartları nedeniyle iptal edilirken, diğer seferler de 3 saati aşan rötarlara girdi. Uuş iptalleri ve uzun süreli rötarlar, Atatürk Havalimanı'ndaki yolculara sıkıntılı anlar yaşattı.
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) yetkilileri, pistte kar temizleme çalışmalarının aralıksız olarak devam ettiğini ve pistin uçakların iniş-kalkışına elverişli olduğunu bildirdi. aha sonra Atatürk Havalimanı'nda, olumsuz hava şartları nedeniyle durdurulan iniş ve kalkışların normale döndüğü öğrenildi.
* Yrt genelindeki olumsuz hava koşulları nedeniyle Adana'dan uçak seferleri yapılamıyor. Yolcular, sabah erken saatlerden beri salonlarda bekletiliyor.
* THY'nin Konya-İstanbul uçak seferleri kötü hava koşulları nedeniyle iptal edildi.
* THY'nin Ankara-Elazığ uçak seferi, Elazığ'daki olumsuz hava koşulları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi.
* THY'nin TK 796 sefer sayılı İstanbul-Sivas veTK 797 sefer sayılı Sivas-İstanbul uçak seferleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle karşılıklı olarak iptal edildi.