'Uçaklar az uçsun'

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Brüksel'deki Uluslararası İklim Değişikliği Konferansı'nda, gözler hızla büyüyen havacılık sektörüne dikildi.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği Komisyonu'nun Brüksel'deki Uluslararası İklim Değişikliği Konferansı'nda, gözler hızla büyüyen havacılık sektörüne dikildi. AB Komisyonu 'havacılık sektöründen kaynaklanan sera gazlarına karşı' yeni ekonomik, sosyal ve çevre politikalarını açıkladı.
Buna göre tüm havayolları Avrupa havaalanlarında atmosfere ne kadar karbondioksit saldıklarını bildirecek. Bu miktar AB'nin 'gaz salınımı (emisyon) ticareti' sistemine dahil olacak. Yani uçakların sera etkisi yaratan gazları için bedel ödenecek.
Sektör yüzde 70 büyüdü
Başta karbondioksit, uçaklardan çıkan sera gazları, 1990-2002 arasında AB'nin tüm sera gazı emisyonlarının yüzde 3'ünü oluşturuyordu. Ama o günden bugüne havacılık sektörü yüzde 70 büyüdü. Uzmanlar havacılık sektörünün her yıl yüzde 3 büyüdüğüne dikkat çekti.
AB Çevre Komiseri Stavros Dimas, havacılık sektörünü de AB'nin iklim değişikliğine karşı yürüttüğü eylem planı içinde yer alan emisyon ticareti planlarının içine dahil etmek gerektiğini söyledi. Dimas, bunun da büyük olasılıkla AB Komisyonu tarafından onaylanacağını belirtti.
Çevreci örgütlere göre uçakların küresel ölçekte yılda 700 milyon ton karbondioksit üretiyor. Avrupa'dan New York'a uçan bir kişi ise ortalama 1.5-2 ton karbondioksitten sorumlu.
Trenle seyahat edin!
Öte yandan, havacılıkta son 10 yıldaki gelişmeler de hava trafiğinde tıkanmalara yol açıyor. Tüm Avrupa'nın trafiğinin kontrol edildiği Brüksel'deki Eurocontrol uzmanları, özellikle Avrupa kıtasında giderek artan uçuşların tıkanma noktasına geldiğini ve 2020 yılında bugünkünün iki katına ulaşıp içinden çıkılamayacak bir duruma geleceğine dikkat çekti.
Eurocontrol yetkililerinden Andrew Watt, 24 saat hava trafiğini kontrol ettiklerini belirterek, "Şu anda bile 3 milyon insan havada. Avrupa trafiği, daha çok Atlantik, Londra ve Paris üzerinde yoğunlaşmış durumda. Böyle giderse 2020 yılında hava trafiği kontrol edilemez hale gelecek. Biz, insanlara trenle seyahat etmeyi öneriyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7480687480680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.