Uçaklar için dağ 'kesilecek'

Çaycuma ilçesindeki Saltukova Havaalanı 11 Mart 1999 tarihinde, dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından, büyük umutlarla açıldı.
Haber: AYDIN ARSLANYILMAZ / Arşivi

ZONGULDAK - Çaycuma ilçesindeki Saltukova Havaalanı 11 Mart 1999 tarihinde, dönemin başbakanı Bülent Ecevit tarafından, büyük umutlarla açıldı. Ama sadece 11 ay sonra, tek bir tarifeli sefer bile yapılamadan kapandı... Havaalanı, 'pistinin kısa olduğu ve hemen yanındaki Bostancılar Dağı geçit vermediği için Airbus ve Boeing tipi büyük uçakların inişine uygun olmadığı görülmüştü. Birçok uçak şirketi ve turizm acentası ekonomik olmayacağı gerekçesiyle Zonguldak'a sefer koymamıştı.
Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, son çare olarak iki yıldır çürümeye bırakılan havaalanının hemen yanındaki 150 metrelik Bostancılar Dağı'nın 80 metre indirileceğini açıkladı! Erkmen, havaalanına ancak 110 kişilik uçakların inebildiğini, daha büyük uçakların inebilmesi için dağın 'tıraşlanacağını' söyledi.
Erkmen, "Yurt dışında binlerce vatandaşımız var. Hepsi havaalanının açılmasını sabırsızlıkla bekliyor. Bugünkü birim fiyatlarıyla 13 trilyon liraya mal olan böylesine büyük yatırımın çürümesine göz yumamazdık" diye konuştu. Zonguldak İl Özel İdare Müdürü Rıza Cici ise Köy Hizmetleri'nin araçlarıyla yapılacak tıraşlama çalışmasında, araçlara gerekli akaryakıtın İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını açıkladı. Cici, "50 milyar liralık başlangıç ödeneği çıkardık" dedi.