Uçakta 7 saat 40 dakikalık panik

Trabzon'a gitmek üzere İzmir'den havalanan uçağın yolcuları, 7 saat 40 dakikalık 'kâbusun' ardından yeniden İzmir'e döndü. Uçak iki kez iniş denemesi yaptığı Trabzon Havaalanı'nda 'pist rüzgârı' nedeniyle pas geçerken çok sayıda yolcu fenalaştı.
Haber: LOKMAN DAĞ / Arşivi
TUFAN HAMARAT / Arşivi

İZMİR - Trabzon'a gitmek üzere İzmir'den havalanan uçağın yolcuları, 7 saat 40 dakikalık 'kâbusun' ardından yeniden İzmir'e döndü. Uçak iki kez iniş denemesi yaptığı Trabzon Havaalanı'nda 'pist rüzgârı' nedeniyle pas geçerken çok sayıda yolcu fenalaştı.
SunExpres Havayolu'nun Boeing 737-800 tipi uçağı, İzmir-Trabzon seferini yapmak üzere önceki akşam saat 19.30'da Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkış yaptı. Pilot Mualla Conkman yönetimindeki uçak, hava muhalefeti nedeniyle Trabzon'a iniş yapamadı. Pisti iki kez pas geçen uçak yedek meydan olan Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.
Burada bir saat yolcularıyla birlikte bekledikten sonra 'hava koşullarının iyileştiği' bilgisi verilmesi üzerine saat 23.20 sıralarında yeniden havalanan uçak Trabzon semalarına geldi. Ancak bir kez daha hava nedeniyle dönüşe geçip saat 03.10'da İzmir'e indi.
İzmir'den kalkıştan sonra büyük bölümü havada olmak üzere uçakta 7 saat 40 dakika geçirdikten sonra yine İzmir'e dönen yolculardan bazıları baygınlık geçirdi. Fenalaşan yolculardan Özlem İlkörücü, hayatlarının tehlikeye atıldığını öne sürdü. Mustafa Gündoğdu, "Havalandığımızda her şey normaldi. Trabzon'a ineceğimiz sırada uçak iki kez sarsıldı, panik yaşandı. Uçak ineceği sırada pisti pas geçti. Bizden sonra başka uçaklar inerken biz inemedik. Tekrar havalanan uçak ikinci inişi de yapamayınca yolculardan fenalaşanlar oldu. Herkes panik içindeydi. Hostesler 'Aranızda doktor var mı' diye sordu" dedi. İzmir'e geri götürülen yolcular duruma isyan ederken, havalimanında görevlilerle tartıştı. Havayolu yetkililerinin "Sizi Alsancak'a bırakalım, geceyi otelde geçirin, yarın biletlerinizle gelin" demeleri de tepkileri dindirmedi.
'Pilotumuz tecrübeli, risk almadı'
SunExpres Havayolu yetkilileri Kaptan Pilot Mualla Conkman'ın emniyet kuralları çerçevesinde davrandığını, 'pist rüzgârı' nedeniyle inişe uygun bulmadığı için İzmir'e geri döndüğünü açıkladı. Sun Express Havayolu'nun açıklamasında şöyle denildi:
"Uçuş güvenliği, şirketimizin bir numaralı önceliğidir. Uçuş sırasında yolcuların hayatının tehlikeye atılması kesinlikle söz konusu değildir. Tersine, 2000 yılından bu yana şirketimizde çalışan, 5 bin 300 saatlik uçuş tecrübesine sahip kaptan pilotumuz, Trabzon'daki hava koşullarının güvenliği tehdit edecek derecede olumsuz olduğunu tespit ettiği için, iniş riskini almayarak uçağı İzmir'e döndürmeye karar vermiştir. Uçağın İzmir'e ulaşmasıyla yer ekiplerimiz yolcuları karşılamış, isteyenlere bilet ücretlerini iade etmiş, diğerlerine de farklı uçuşlarla Trabzon'a ulaşmaları için alternatifler sunmuştur."