Uçakta C-4'lü bubi tuzağı

NATO zirvesine katılan liderlerin, ülkelerine dönüşü sırasında Atatürk Havalimanı'ndaki THY uçağında patlama meydana geldi.

İSTANBUL - NATO zirvesine katılan liderlerin, ülkelerine dönüşü sırasında Atatürk Havalimanı'ndaki THY uçağında patlama meydana geldi. Plastik patlayıcıyla bubi tuzağı kurulmuş bir kadın cüzdanının yol açtığı patlamada, ikisi ağır üç işçi yaralandı.
Viyana'dan İzmir'e oradan da İstanbul'a gelen ve Stockholm seferi için hazırlanan TK 317 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi Rize adlı uçak dün saat 12.04'te Atatürk Havalimanı'na indikten sonra 213 No'lu körüğe yanaştı. Uçaktaki 88 yolcunun indirilmesinin ardından temizlik işçileri, saat 12.30'da uçağa girdi. Temizlik sırasında Özgür İskender isimli işçi, 12 numaralı koltuğun önündeki cepte kadın cüzdanı buldu. İskender cüzdanı açınca patlama oldu. Patlamada İskender, Cevat Aydemir ve Fatma Kahraman yaralandı. Patlama sırasında ABD Savunma Bakanı Donald Ramsfeld'i taşıyan araç uçağın yakınından geçiyordu.
Patlamaya karşın içerisinde herhangi bir hasar meydana gelmeyen uçak, gerekli incelemelerin yapılması için hangara çekildi. İzmir Emniyet Müdürü Halil Tataş, içine patlayıcı yerleştirilen cüzdanın küçük boyda bir makyaj çantası olması ihtimali üzerinde durulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:
"Patlayıcı maddeler x-ray cihazından geçerken sadece renkli bir görüntü olur, sesli uyarı vermez. Bu tür bombalarda düzenek parçalarının ayrı ayrı ceplere konularak sokulmuş olabileceğini düşünüyoruz."