Uçaktaki 1 buçuk ton altına el konulmayacak

Uçaktaki 1 buçuk ton altına el konulmayacak
Uçaktaki 1 buçuk ton altına el konulmayacak
Atatürk Havalimanı'ndaki Kargo Gümrük Müdürlüğü yetkilileri uçakta bulunan 1,5 ton altına el konulmasının söz konusu olmadığını söyledi

İSTANBUL - On gün önce İstanbul Atatürk Havalimanı’na yakıt ikmali ve personel değişimi için inen ve içinde 1,5 ton altın bulunan ULS Kargo uçağı yetkililerinin Gümrük Müdürlüğüne “ Özet Beyan" adı verilen beyannameyi vermedikleri için bekletildiği öğrenildi.
Atatürk Havalimanı’ndaki Kargo Gümrük Müdürlüğü yetkilileri gümrük mevzuatına göre bu uçak için Özet Beyan beklediklerini belirterek şunları söylediler:

“ Bu uçakta bulunan 1,5 ton altına el konulması diye bir olay yoktur. Gümrük dilinde böyle bir olaya müsadere denilir. Bunun için de mahkeme kararı gerekir. Mahkeme kararı olmadığı için de böyle bir olay yoktur. Biz gümrük olarak özet beyanı bekliyoruz. Bu beyanı verdikleri anda gereken cezayı ödeyip uçak daha önce bildirdiği gibi Dubai’ye gidebilirler"

YURT DIŞINDAN GELİP YURT DIŞINA GİDECEĞİ İÇİN

ULS Kargo uçağının yurt dışından gelip yurt dışına gideceği için Gümrük Kanununda belirtilen Özet Beyan’ın verilmesi maddesinin uygulanması gerektiğini söyleyen yetkililer kanun maddesi için şu tanımlamayı yaptılar:

Türkiye Gümrük Bölgesine giriş yapan araç içerisinde özet beyan verilmeksizin eşya getirildiğinin, eşyayı Türkiye Gümrük Bölgesine getiren ya da taşıma sorumluluğunu üstlenen kişi tarafından, 67 nci maddede belirtilen sürelerden sonra, eşyanın boşaltılmasına izin verilmesinden önce bildirilmesi durumunda, bu kişilerce bu kapsamdaki eşya için özet beyan verilir. Bu durumda, Kanunun 241 inci maddesinin üçüncü fıkrasının (d) bendinde belirtilen miktarda para cezası alınır.

EVRAKLARI EKSİK ÇIKMIŞTI

Bilindiği gibi Airbus A 300 tipi kargo uçağı, 1 Ocak 2013 Salı günü Gana’dan yüklediği 1,5 ton altını Dubai’ye götürürken personel değişimi ve yakıt ikmali için Atatürk Havalimanı’na indi. Uçak Atatürk Havalimanı’na indikten sonra gümrük ekipleri tarafından yapılan denetimlerde evraklarının eksik ve orijinal olmadığı gerekçesiyle mühürlendi. Uçak on gündür apronda mühürlü olarak bekletiliyor. Uçağın başında da ayrıca bir özel güvenlik görevlisi bekliyor.(dha/Murat Çakır)