Uçaktan kuleye: Geldik yoktunuz...

Erzurum yolcularının, THY'nin Kurban Bayramı için düzenlediği ek sefer sevinçleri, yerini havada korku dolu anlara bıraktı.

ERZURUM - Erzurum yolcularının, THY'nin Kurban Bayramı için düzenlediği ek sefer sevinçleri, yerini havada korku dolu anlara bıraktı.
Ankara'dan giden uçağın, Erzurum Havaalanı'nın kapalı olması ve kuleyle temas kuramaması nedeniyle havada 20 dakika 'oyalanması', yolcular arasında panik yarattı. Erzurum Hava Meydan Müdürü Hamit Anıl ise THY'nin ek uçuşlar hakkında bilgi vermediği için meydanın zamanından önce açılmadığını söyledi.
THY, geçen Kurban Bayramı dolayısıyla 3 Ocak'ta Ankara'dan Erzurum'a ek sefer yaptı. 100'ü aşkın yolcusuyla Ankara'dan yola çıkan yolcu uçağı, saat 08.20 sıralarında geldiği Erzurum semalarında, havaalanına inmek için kuleyle bağlantıya geçti. Ancak kuleden yanıt alınamadı. Bunun üzerine bir süre uçuşunu sürdüren kaptan pilot, 08.40'ta Erzurum Hava Meydan Kulesi'yle bağlantı kurmayı başararak, inişi gerçekleştirebildi. Yaklaşık 20 dakika Erzurum semalarında turlayarak uçuşunu sürdürmek zorunda kalan uçağın yolcuları, gecikmeli iniş nedeniyle bir süre panik yaşadı.
'DHMİ'ye haber verilmeliydi'
Erzurum Hava Meydan Müdürü Hamit Anıl, THY'nin uçuş hakkında bilgi vermediği için meydanın zamanından önce açılmadığı iddiasında bulundu.
Hava meydanının sabah 08.30'da açılıp akşam 17.30'da kapandığını anlatan Anıl, bu saatler dışında meydana inecek uçakların DHMİ Genel Müdürlüğü'ne haber vermek zorunda olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Genel müdürlüğümüze, meydanın kapalı olduğu saatler dışında iniş için önceden haber verilmeli. Genel müdürlüğümüz de bu konuda bizi uyarıyor. THY'nin ek seferi için herhangi bir uçuş planı bildirilmemiş. Bu nedenle meydan mesai saati içinde açıldı. Bizim bunda hatamız yok. Uçak kuleyle irtibat kuramayınca havada uçuş yaparak bekleyeceklerini bildirmiş."