Uçan kuşla bile akrabayız!

Türk insanının genetik yapısını ve kan haritasını çıkarmak amacıyla sürdürülen çalışmalarda, Türklerin Pencaplılar ve Afrikalılardan sonra Ruslarla da kan bağı olduğu ortaya çıktı.
Haber: İBRAHİM OKUMAMIŞ / Arşivi

ANTALYA - Türk insanının genetik yapısını ve kan haritasını çıkarmak amacıyla sürdürülen çalışmalarda, Türklerin Pencaplılar ve Afrikalılardan sonra Ruslarla da kan bağı olduğu ortaya çıktı.
TÜBİTAK'ın 'Tıp Araştırma ve Geliştirme Projesi'nde yeni sonuçlar alınmaya devam ediliyor. 1986 yılında başlatılan ve 2009'da bitecek olan araştırma çerçevesinde, bugüne kadar 20 ilde yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiden kan örnekleri alındı. Daha önce Japonlar, Pencaplılar ve Afrikalılar ile Türklerin taşıdığı kanın benzer özellikler taşıdığını ortaya koyan araştırmada, bu kez de Ruslarla da ortak kan özelliklerimiz olduğu belirlendi.
Ulusal Talasemi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, araştırmada alınan kan örneklerinden çıkan sonuçların kendilerini Orta Asya'ya yönlendirdiğini söyledi. Türklerin yeni akrabalarının orta-ya çıktığını ifade eden Canatan, şöyle konuştu: "Anormal hemoglobin çalışmalarımızda tempoyu arttırdık. Aydın, Denizli, Muğla ve Eskişehir gibi illerden kan örnekleri aldık. Boğaziçi Üniversitesi ile ortak yaptığımız çalışmada DNA testleri de yapıyoruz. Mutasyon analizi çalışmalarında ilk verilere göre Orta Asya'da akrabalarımız var. Bunların başında da Ruslar geliyor. Çünkü elimizdeki kan örnekleri ile Rusların kan örnekleri aynı özellikleri taşıyor. Alınan örnekler bizi Orta Asya'ya yönlendiriyor."
Araştırma boyunca Elbistan ve köylerinde yaşayan bazı kişilerin kanlarının Hindistan'ın Pencap eyaletinde yaşayanlarla ortak özellikler taşıdığı tespit edilmişti.
Antakya, Hatay, Mersin ve Antalya'nın doğusunda yaşayan insanların yüzde 15'inin kanlarında ise Afrikalılarda bulunan Hemoglobin-C'ye rastlandı. Ardından Trakya ve Ege bölgelerinde yaşayanlarda da Japonya'da rastlanan Hemoglobin-UB2'ye rastlandı.