@omererbil

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan: Mahkeme yık derse yıkarız

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan: Mahkeme yık derse yıkarız
Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan: Mahkeme yık derse yıkarız
Nevşehir'de Uçhisar Kentsel SİT alanına zarar verdiği gerekçesiyle 2 otel hakkında yıkım ve mühürleme olarak kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan'dan açıklama geldi. Mahkeme kararının yanlış değerlendirildiğini dile getiren Karaaslan, "Mahkeme yeniden yargılama istedi, yık derse de yıkarız" dedi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Nevşehir Uçhisar Kentsel SİT alanına zarar verdiği gerekçesiyle 2 otel hakkında yıkım ve mühürleme olarak kamuoyuna yansıyan haberler Belediye Başkanı Ali Karaaslan tarafından reddedildi. Mahkeme kararının yanlış aksettirildiğini belirten Karaaslan, "Mahkemeden mühürleyin, yıkın gibi bir karar gelmedi. Danıştay, Kayseri Bölge İdare Mahkemesi’nden yeniden bilirkişiyle inceleme istedi" dedi.

KURUL ÜYELERİ GÖREVDEN ALINDI

SİT alanında mevcut yapılaşmaya aykırı şekilde 'CCR Otel' ve 'Arinna Otel'in inşaatı son birkaç yıldır Uçhisar’da tartışılıyor. Kayseri 2. İdare Mahkemesi'nde Mimarlar Odası tarafından plan ve ruhsat iptaline yönelik dava açıldı.  Mahkeme bilirkişisi inşaatlar için koruma kurul kararlarının alındığını, arazilerin imar planı alanında kaldığını, plana uygun yapılaşma olduğunu, SİT alanlarında uygulanan ilke kararlarına göre yapılaşmanın yapıldığını söylemişti. Mahkeme de bilirkişi tespitlerine uyarak davayı reddetti. Ancak otel inşaatlarına izin veren Nevşehir Koruma Kurulu üyelerine, Kültür Bakanlığı müfettişlerince inceleme sonucunda görevden el çektirildi. Yapılan inşaatların 2863 sayılı yasaya uygun olmadığı tespit edildi. Bunun üzerine Danıştay Kayseri 2. İdare Mahkemesi'nin kararını yeniden gözden geçirmesi ve yeni bilirkişiyle inceleme yapması için dosyayı mahkemeye geri gönderdi. Şimdi yeni karar Kayseri 2. İdare Mahkemesi’nden bekleniyor.

TAZMİNAT ÖDERİZ!

Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan otelleri mühürlemediği gerekçesiyle Mimarlar Odası tarafından eleştiriye maruz kaldı. Başkan Karaaslan, Kapadokya’da silüeti bozan otellerle ilgili şöyle konuştu:

Mahkeme kararıyla bazı işletmelerin kapatılması kararı verilmiş gibi değerlendirilerek Uçhisar Belediyesi tarafından bu işletmelerin mühürlenmediği, kapatılmadığı dillendiriliyor. Bize herhangi bir kapatma kararı, hangi işletme için olursa olsun ulaşmış değil. Danıştay yeniden yargılanmasına karar vermiş. Benden önceki dönemde inşaat ruhsatları verilmiş. Belediyemiz proje sahiplerine koruma kurulundan izin al demiş. Koruma Kurulu projeyi onaylamış. Belediye ruhsatı vermek zorunda. Ama şimdi de mahkeme yeni bir karar alır da yıkılacak derse yıkarız, mühürlenecek derse de mühürleriz. Mahkeme kararı karşısında durmamız mümkün olabilir mi? Ancak proje sahiplerinin de suçu yok. Koruma kurulu projesini onaylamış. Kurul demeliydi ki bu proje sit alanına uygun değil. Tüm yasal izinlerini alan projeyi bugün mahkeme yasaya uygun görmez ise inşaat izinlerini veren herkes tazminat ödemeye mahkum kalır. Eski dönemde verilmiş bir izinden dolayı belediyemiz de tazminat hükmü altında kalır. Ancak mahkeme kararını uygulamıyorum diyemeyiz. Hukuk hepimiz için lazım.