Uçmayan yangın söndürme uçakları!

Uçmayan yangın söndürme uçakları!
Uçmayan yangın söndürme uçakları!
Yangının başlangıcında hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlayan Türk Hava Kurumu'nun M-18 Dromader tipi 11 yangın söndürme uçağı görev yapamıyor.

İSTANBUL - Orman yangınlarının en yoğun sezonunda, Türk Hava Kurumu'nun (THK) filosundaki M-18 Dromader tipi 11 yangın söndürme uçağı görev yapamıyor. Tek motorlu, 2 ton su kapasiteli bu uçaklar, yangının başlangıcında hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlıyor.
Geçen yıl sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) yaptığı denetlemeler sırasında bulduğu çok sayıda aksaklık nedeniyle THK'nın bakım yetkileri askıya alınmıştı. Yaklaşık 7 aydır gerekli düzenlemenin tam yapılamaması nedeniyle SHGM bakım yetkilerini THK'ya geri vermedi. 

UÇAKLAR YERDE BEKLİYOR
Yetkisinin olmaması nedeniyle THK bakım hizmetini başka şirketlerden almaya başladı. Ancak, bu durum en çok filodaki tek motorlu M-18 Dromader uçaklarını vurdu. Bek (kuyruktan) tekerlekli, Polonya yapısı bu uçak üzerinde uzmanlaşmış, yüksek uçuş saatine sahip 15 pilot orman yangınlarının çok sık yaşandığı bu günlerde yerde bekliyor.
Orman yangınlarına karşı farklı havadan müdahale teknikleri uygulanıyor. Sarp arazilerde, su noktalarından uzak olan ormanlarda tek motorlu uçaklar farklı noktalara konuşlanıp hızlı müdahale ile alevlerin kontrol altına alınmasını sağlıyor. Göl veya deniz kenarındaki büyük orman yangınlarında ise yine THK'nın işlettiği CL215 amfibik yani hem suya hem de karaya inen uçaklar ile söndürme helikopterleri kullanılıyor. (Tolga ÖZBEK/DHA)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Hava

  ,

  orman

  ,

  sivil

  ,

  müdahale

  ,

  Uzak

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/114546311454632

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - noelon

  genç cumuriyetin göz bebeği kurumlarından bir tanesi de THK'dır... şimdi cumhuriyetten intikam alma planları çerçevesinde bu kurum da hebaediliyor... yobazların, cahillerin eline terk ediliyor...

  Uçurmasınlar,yangınları izlesinler ve vicdanları bir gün canlarına okusun! - by-bucur

  Uçurmasınlar,yangınları izlesinler ve vicdanları bir gün canlarına okusun! Yanan alanlar senesi içinde hızla ağaçlandırılmalı ama bu uygulamada oldukça ağır gider. Böylece o alanlar orman vasıflarını kaybetmiş sayılmaya önce düşünce olarak beyinlerde başlar sonrada fiiliyatta. Karşımıza garebet 2b olarak çıkarlar!