Ücret alamayan demir-çelik işçileri eylem için çatıya çıktı

Ücret alamayan demir-çelik işçileri eylem için çatıya çıktı
Ücret alamayan demir-çelik işçileri eylem için çatıya çıktı
Sivas Demir Çelik İşletmeleri'nde (SİDEMİR) çalışan ve 4 aydır ücret alamadıkları için bir süredir gösteri yapan işçilerden bazıları bir iş merkezinin çatısına çıkarak intihar eylemi başlattı.

RADİKAL - Bir ay önce üretimi durdurulan ve 4 aydır ücretlerini alamayan SİDEMİR işçileri geçen hafta bir süre eylem yaptı. Şirkete kayyum atanması nedeniyle de eylemlerine ara verdi. Geçen hafta kayyum heyeti ile görüşen işçiler, fabrika yönetimi tarafından kendilerine işten çıkarılacaklarının söylenmesi üzerine bugün kent meydanında toplandı. Bir süre burada bekleyen işçilerden 20 kişi, saat 16.00 sıralarında Çelik-İş Sendikası’nın bulunduğu 6 katlı Kavukçu İşhanı’nın çatısına çıktı.

’Ölmek var dönmek yok’ sloganlarıyla aşağıya atlayacağını belirten işçiler, 4 aydır aç olduklarını ve Vali ile görüşmek istediklerini söylediler. Aşağıda bulunan yaklaşık 100 kişilik işçi grubu ise Osmanpaşa Caddesi’ni trafiğe kapatarak alkışlar ve sloganlarla çatıdaki arkadaşlarına destek verdi. Bu sırada polis ekipleri işçilerin bulunduğu çatıya çıkarak aşağı inmeleri konusunda ikna etme çalıştı. İkna çabaları sonuç vermeyince olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri binanın çevresine şerit çekerek hava yastığı açtı. Çevrede toplananlar ise çatıdaki işçileri izleyerek cep telefonu ile görüntüledi. 2 saat boyuncu çatıda kalan işçiler Sivas Valisi Alim Barut’un yanlarına gelmemesi halinde çatıdan inmeyeceklerini ve eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Bu arada caddedeki mağazadan çıkan bir kişi çatıdaki işçilere tepki gösterdi. Aşağıdaki işçilerin de bu kişiye tepki göstermesi üzerine arbede yaşandı. Polis ekiplerinin araya girmesiyle olay yatıştırırken, mağazanın kepenkleri kapatıldı. Mağazada bulunan diğer müşteriler yaklaşık 10 dakika mağazada mahsur kaldı.

Polisin ikna çabaları devam ederken işçiler çatıdaki eylemlerini sürdürüyor.