Ücretli öğretmen sayısı 60 bine ulaştı

Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

Türk Eğitim -Sen’in araştırmasına göre Türkiye ’de ücretli öğretmen sayısı 60 bine yaklaşırken asıl branşları yerine başka branşları seçen 30 bin öğretmen pişman. Araştırmaya göre girdiği ders başına para alan ‘ücretli öğretmen’ sayısı, söylenenin aksine 12 binin çok çok üstüne çıktı. 70 ilden toplanan verilere göre toplam ücretli öğretmen sayısı 58 bin 479. En yüksek ücretli öğretmen sayısı 13 bin 411 ile İstanbul ’da. İstanbul’u, 3185 ile Ankara ve 2873 ile Şanlıurfa takip ediyor. Ücretli öğretmenlerin çoğunluğu eğitim fakültesi mezunu değil.
58 bin 479 öğretmenden sadece 23 bin 366’sı eğitim fakültesi mezunuyken 24 bin 97’si lisans, 11 bin 16’sı önlisans mezunu.
Öğretmenlik mesleği içinde özel uzmanlık gerektiren branşlardan zihinsel engelli sınıf öğretmenliğinde de azımsanamayacak kadar önlisans mezunu ücretli öğretmen görev yapıyor. Ücretli olarak zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği yapan önlisans mezunu kişi sayısı İstanbul’da 728, Ankara’da 70, İzmir’de 33.

30 bin ‘pişman’ öğretmen
2012-2013 eğitim-öğretim yılına ‘4+4+4’ olarak bilinen yeni sistemle girilmesi nedeniyle ilköğretim, ‘ilkokul’ ve ‘ortaokul’ şekline dönüşmüş, bu da okullardaki norm kadroların değişmesine yol açmıştı. Birçok öğretmen, özellikle de sınıf öğretmenleri okullarında norm kadro fazlası haline gelirken, bakanlık tartışmalı bir karar alarak öğretmenlere alan değişikliği yolunu açmıştı. 30 bin 326 öğretmen norm kadro fazlası konumundan kurtulmak için yıllardır görev yaptıkları asıl alanlarından ayrılarak başka branşlara geçti. 23 binini sınıf öğretmenlerinin oluşturduğu bu konumdaki öğretmenler girdikleri derslerde konuya hâkim olamamaktan kaynaklı sorunlar yaşamaya başladı. Ve öğretmenlerin büyük çoğunluğunun tekrar eski alanlarına dönüş yapmak için dilekçe verdiği belirtildi.