Ücretsiz olan etüde dokunulmayacak

Ücretsiz olan etüde dokunulmayacak
Ücretsiz olan etüde dokunulmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel okula ya da açık özel liseye dönüştürülmesi kapsamında uygulamaya koyacakları desteklerden öğrenci başına destek miktarının 2 bin 500 lira olacağını söyledi. En düşük özel okul ücretinin 10 bin lira civarında olduğu düşünüldüğünde çocuğunu dönüşüm sonrası özel okul ya da açık özel liseye göndermek isteyen bir aileye devlet bütçesinden 2 bin 500 lirası destek verilecekken, 7 bin 500 lira ailenin bütçesinden karşılanacak. Avcı, dönüşümden dershane faaliyeti gösteren etüt eğitim merkezlerinin de etkileneceğini, ücretsiz olarak faaliyet veren etüt eğitim merkezlerine ise dokunulmayacağını kaydetti.
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nda (SETA) “Milli Eğitimde Neler Oluyor?” başlığıyla dün düzenlenen panelde dershanelere yönelik yapılması planlanan düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Avcı, çalışmanın 10 yıldan beri parti ve hükümet programlarında yer aldığını söyledi. Avcı, mevcut dershanelerle yürüttükleri çalışmalarda yüzde 20’sinin özel okula dönüşümünün sorunsuz olacağını, yüzde 80’inin ise başta altyapı olmak üzere çeşitli eksiklikleri bulunduğunu tespit ettiklerini belirtti. Çalışmalarının da bu yüzde 80’lik kısmın dönüşümüne ilişkin olduğunu vurgulayan Avcı, gelecek hafta başında yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısına kadar dershaneciler ve diğer kesimlerle yapacakları çalıştayların ardından düzenlemenin, son şekli verilerek yasa tasarısı ya da teklifi olarak Meclis gündemine getirileceğini ifade etti. 

Takvimi ocakta başlar 

Meclis’te komisyon ve Genel Kurul aşamalarının ocak ayında başlayacağını öngördüklerini ifade eden Avcı, düzenleme kapsamında ağırlıklı olarak üzerinde durdukları açık özel lise uygulamasının farklı bir adla da tanımlanabileceğini kaydetti.