Ücretsiz ulaşım için müjde

Ücretsiz ulaşım için müjde
Ücretsiz ulaşım için müjde

Grup toplantısının ardından partili bir kadın Başbakan a, annesi Tenzile Erdoğan ve kendisinin karakalem portresi ile bayrağa sarılmış Kuran-ı Kerim h

Başbakan Erdoğan, şehit, gazi, engelli ve yaşlı vatandaşlara ücretsiz ulaşım müjdesi verdi. Şehit ve gazilerin çocukları ile anne-babaları da aynı olanaktan yararlanacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , şehit gazi, engelli ve 65 yaş üstü yurttaşların ulaşımdan ücretsiz yararlanacağını açıkladı. Bu konuda mevcut bazı hakların kapsamı genişletilirken şehit ve gazilerin ailelerine de hak tanındı..
Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan, konuşmasının başında Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaşanan patlamadan söz ederek, “Son dönemde önemli gelişmeler ile karşı karşıyayız. Bu sınır kapısı güvenlik nedeniyle kapalı idi. Sadece yardımlar, giriş çıkışlar yapılabiliyordu. Suriye tarafında denetimlerin olmayışından ötürü bomba yüklü araç sınır kapısına kadar ulaşmış ve burada sistematik bir şekilde patlatılmıştır. Suriye’de çatışmalar yaşanırken Türkiye’nin etkilenmemesi mümkün değil. Sabır ve sağduyuyla bekleyeceğiz. Hadise aydınlanınca gereken her adımı atacağız” dedi.

‘Nedir terörle bu muhabbet’
Şubat ayının başında Ankara’da ABD Büyükelçiliği’ne düzenlenen saldırıya da değinen Başbakan, “Saldırganın AB ülkelerine kaçtığı, istediğimiz halde bize verilmediği ve Türkiye’ye gelip saldırıyı düzenlediği ortaya çıktı. Bu vesile ile AB’ye yönelttiğimi soruyu buraya tekrar ediyorum: Bu muhabbet nedir” dedi. “AB engel çıkarıyor diye biz yerimizde saymıyoruz” diyen Erdoğan, “Bizim istikametimiz çok net. Bin yıldır olduğu gibi doğudan batıya akmaya devam ederiz” dedi. CHP lideri Kılıçdaroğlu ’nun yurtdışında Türkiye’yi karaladığını söyleyen Erdoğan, “DHKP-C’ye üye olduğunu görürseniz şaşırmayın” dedi.
Erdoğan daha sonra ‘bir müjde vereceğini’ belirterek, ilk olarak toplu ulaşım konusundaki yeni düzenlemeleri anlattı. Erdoğan, “Ben sosyal yardımlar konusunda bazı önemli müjdeleri açıklamak istiyorum. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere birkaç düzenlemeyi paylaşacağım” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakanlar Kurulumuzda Bakan Fatma Şahin’in sunumunu değerlendirdik. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları, anne-babaları, gazi olanların harp malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak. Devlet Demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak” dedi.

Engelli öğretmene atama
Erdoğan engelli öğretmenler için de bir çalışma başlattıklarını söyleyerek, “Engelli sınavına giren öğretmen adaylarının atamalarını yapacağız. Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünce tanımıyoruz” dedi.