Üçü Çeçen, sekiz fidyeci yakalandı

Bir işadamını kaçırıp 2 milyon dolar fidye isteyen üçü Çeçen sekiz kişi yakalandı. Biri de Avrasya Feribotu'nu kaçıran Muhammet Tokcan'ın kardeşi.

İSTANBUL - İşadamı Ali Galip Çalık, TEM yolunda aracına çarpan minibüse zorla sokulana değin, takip edildiğini fark etmemişti. Eli silahlı sekiz kişi, Çalık'a eşi ve çocuklarının görüntülerini izletip, 2 milyon dolar fidye istedi. Çalık, fidyeyi getirmek için evden çıkınca soluğu karakolda aldı.
Polis, sekiz kişiyi Beşiktaş'ta yakaladı. Operasyon sonucu gözaltına alınanlardan bir kişi, Avrasya Feribotu'nu kaçıran Muhammet Emin Tokcan'ın kardeşiydi.
Açılışa Erdoğan gelmişti
Ali Galip Çalık, Kahramanmaraş'ta tekstil fabrikası sahibiydi. Adı iş çevrelerinde git gide duyuluyordu. En son memleketinde kendi adına bir ilköğretim okulu inşa etmiş, açılışa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı.
Çalık, bu ünden 'başkalarının' da haberdar olduğunu, 24 Nisan gecesi TEM yolunda kaza yaptığı anda öğrendi. 'Hyundai' marka bir minibüs, seyir halindeki aracına arkadan çarptı.
Ailesini izlettiler
Çalık, hasara bakmak üzere dışarı çıktı. Minibüsten inen sekiz kişi, Çalık'ı zorla araçlarına soktu. Çalık'a eşi ve çocuklarının görüntüleri izlettirildi. Çalık ve ailesi, olaydan bir gün önce takip edilmeye başlanmıştı. Yine ayrıca, kendisini kaçıranların işledikleri cinayet ve yaralama olaylarının görüntüleri ekrandan aktı. Sekiz kişi, iki video kaset bitince Çalık'a son sözü söyledi: 'En kısa sürede 2 milyon dolar' getirecekti. Çalık ise fidyeyi getirmek üzere serbest bırakılınca karakola başvurdu, başından geçenleri anlattı.
Minibüsler araştırıldı
Şikâyeti dikkate alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, operasyona başladı. İlk olarak kentteki tüm 'Hyundai' marka minibüslerin kayıtları çıkarılarak, tek tek incelendi. Minibüsün, 1996 yılında Trabzon-Soçi seferini yapmaya hazırlanan Avrasya Feribotu'nu İstanbul'a kaçırınca 8 yıl 10 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılan 'Çeçen eylemci' Muhammet Emin Tokcan'ın adamlarından birine ait olduğu saptandı.
Bunun üzerine, minibüs sahibinin Beşiktaş'taki adresi belirlendi. Operasyonda, Muhammet Emin Tokcan'ın kardeşi, elebaşı Ebubekir Tokcan ile adamları Hüseyin Ersin Kahveci, Aydın Turan, Engin Çalışkan, Yusuf Rıza Kahveci, Tarık Gülgen, Naif Kahraman Koçbay ve Mustafa İbrahimbaş ruhsatsız dört tabacayla birlikte gözaltına alındı. Polisteki işlemleri tamamlanan üçü Çeçenya uyruklu sekiz kişi, daha sonra Beşiktaş'taki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Sekizi de tutuklandı.


    http://www.radikal.com.tr/8479048479040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.