Üçü İzmir'den geçen altı yeni otoyol yolda

Ulaştırma Bakanlığı, altı yeni otoyol projesi için hazırlıklara başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalışmaya başladığı projelerden dördünün gelecek yıl başlatılması planlanıyor.

ANKARA - Ulaştırma Bakanlığı, altı yeni otoyol projesi için hazırlıklara başladı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün üzerinde çalışmaya başladığı projelerden dördünün gelecek yıl başlatılması planlanıyor.
Yeni otoyolların dördü ülkenin batısında yer alacak. Üç otoyolun buluşma noktası ise Türkiye'nin önemli ihracat noktalarından birisi olan İzmir. Üç otoyol projesinin içinde İstanbul'a üçüncü bir köprünün, Çanakkale Boğazı'na ise ilk karayolu köprüsünün yapımı bulunuyor. Bir diğer projede ise İzmit Körfezi'nde yeni bir köprü geçişinin sağlanması yer alıyor.
İlk otoyol projesi Edirne'den başlayacak. Çanakkale Boğazı'nı köprü ile geçecek olan bu otoyol, İzmir'e uzanacak. İstanbul'dan başlayacak diğer otoyol, İzmit Körfezi'ni köprüyle geçtikten sonra İzmir'e bağlanacak. Ankara ile İzmir arasında trafik yoğunluğunu dikkate alan bakanlık, bu kentler arasında trafik güvenliğini artırmak üzere yeni bir otoyol yapacak.
Diğer otoyol projesi ise ülkenin kuzeybatısında yapılacak ve Edirne'ye kadar uzanacak. Ancak, İstanbul Boğazı'na yeni bir köprü yapılmasını da içeren projenin detayları henüz netleştirilmedi. Projelerin dördünün en geç beş yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.
Yap-işlet-devret yöntemiyle inşa edilecek yeni otoyolların yapım ihalesinde firmaların işletme süresi ya da uygulanacak geçiş ücretleri bakımından yarıştırılarak seçilmesi hedefleniyor.