Üçüncü 'Ergenekon' iddianamesi avukatlara verildi

Üçüncü "Ergenekon" davası iddianamesinin 182 klasörden oluşan ve 2 DVD'ye kaydedilen ekleri avukatlara verilmeye başladı.


Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcılarının talebi doğrultusunda iddianamenin ekleri uzman bir ekip tarafından DVD’ye aktarıldıktan sonra bir örneği davaya bakacak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verildi.
Mahkemenin de sanık sayısına göre çoğalttığı DVD’ler, bugünden itibaren avukatlara dağıtılmaya başladı.

ÜÇÜNCÜ İDDİANAMEDİN AYRINTILAR

3. Ergenekon iddianamesinde Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Balkız ve Ermeni Patriği Mutafyan'a yönelik suikast planlarının da ayrıntıları yer alıyor.
1454 sayfadan oluşan iddianamenin delilleri 185 klasörden oluşuyor. Binlerce belgenin bir araya getirildiği klasörlerde üçüncü Ergenekon iddianamesinde yer alan suçlamaların dayanağı niteliğindeki deliller sıralanıyor.

Tutuklu sanıklardan Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'dan elde edilen deliller, MİT muhbiri Tarık Ümit'in kaybolmasıyla ilgili ifadeler ve deliller ek klasörlerde yer alıyor.
NTV’nin haberine göre Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün tanık sıfatıyla verdiği ifadenin tamamı da bu klasörlerde.
Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin tarafından kurulduğu iddia edilen S-1 suikast timine dair deliller ise, Alevi ve Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Balkız ve Ermeni Patriği Mutafyan'a yönelik suikast planlarının ayrıntılarını gösteriyor.

Haritalar, sokak krokileri, eylemin yapılacağı yerlerin fotoğrafları, eylemin aşamalarını içeren belgeler gösteriliyor.
SMS haber paketine abone ol