Üçüncü iddianame: Meclis ve hükümete karşı terör örgütü

İSTANBUL - Ergenekon soruşturmasının üçüncü iddianamesi incelenmesi için mahkemeye gönderilirken, 52 kişi ‘şüpheli’ sıfatıyla yer aldı. Aralarında eski Özel Harekât Daire Başkanvekili İbrahim Şahin ve eski rektörlerin de yer alması beklenen şüpheliler, ‘Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, Meclis’i ortadan kaldırmaya teşebbüs’ gibi iddialarla suçlanıyor. 1454 sayfalık iddianamede Ümraniye’deki gecekonduya Nisan 2007’de yapılan baskından bugüne kadar ele geçirilen mühimmat da listelendi.

Mahkemeye 15 gün inceleme süresi
‘İkinci Ergenekon’ davasının başladığı dün, İstanbul cumhuriyet savcılarının yazımını tamamladığı üçüncü iddianame de mahkemeye sunuldu. Ergenekon davalarına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi incelemek için 15 gün süresi var. Mahkeme onaylarsa iddianame taraflara dağıtılıcak.
İstanbul Başsavcılığı dört sayfalık kapsamlı bir açıklama yaparak üçüncü iddianamesiyle ilgili ‘soruşturmanın gizliliğini etkilemeyecek’ bilgileri kamuoyuyla paylaştı.
37’si tutuklu 52 şüpheli: 1454 sayfadan ibaret iddianameyle 52 şüpheli hakkında dava açıldı. Bunların 37’si tutuklu. Tutuklamalar 10 Ocak 2009-17 Nisan 2009 tarihlerinde gerçekleşti. Şüphelilerden tutuklanan dört kişi daha sonra tahliye oldu, 11 şüpheliyse hiç tutuklanmadı.
Suikast planları, silahlar: İddianamenin giriş bölümünde örgüt çerçevesinde daha önce yapılan soruşturmalar ve açılan davalar özetlendi. Örgütün planladığı eylemler, gerçekleştirdiği eylemler, suikast planları ve el konulan silahlar anlatıldı. İkinci bölümünde şüphelilerin bireysel durumları özetlendi. İsnat edilen suçlar ve uygulanması talep edilen yasa maddelerine yer verildi. Her şüpheli için ‘arama ve el koyma işlemlerinde bulunan delillerin anlatımı, el konulan delillerin incelenmesi (inceleme tutanakları, bilirkişi ve ekspertiz raporları...), teknik takip işlemleri (iletişimin dinlenmesi ve tespiti, gizli izleme...), tanık ifadeleri, diğer delillerin anlatılması, şüphelilerin emniyet ve savcılık ifadeleri ile hâkim huzurundaki sorguları, hukuki durumun anlatımı, netice ve talep’ konuları ele alındı.
10 suçlama: İddianamede yer alan suçlamalar şöyle: ‘Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetme, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması, bulundurulması, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma, özel hayata ilişkin görüntü ve sesleri ifşa etmek, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, amacı dışında kullanma hileyle çalma.’

Savcılarla ilgili yayın uyarısı
Bu arada Başsavcılık, açıklamada soruşturmada adı geçen hâkim ve savcılarla ilgili yayınlara dikkat çekerek “Yargının her türlü etkiden uzak görevini yerine getirebilmesi için bütün kişi ve kurumların, basın yayın organlarının yasaların çizdiği çerçeve içinde kalarak konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekir” dedi. (Radikal)

Ergenekon ‘yanlıları’ ile ‘karşıtları’ gösterideydi
Yargılananlara destek olmak için Silivri Cezaevi önüne gelen bir grup ile davayı destekleyen karşı grup, ayrı ayrı basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyesi bir grubun eylemi sırasında kayıpların bulunması ve faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması yönünde sloganlar atıldı. İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, “Savcılara, hâkimlere, yetkililere sesleniyoruz. Üzerinizdeki baskı ya da siyasi tercihlerinizle değil, evrensel hukuk ilkelerine ve yasalara göre soruşturmayı ve davayı yürütün. Darbecileri de yargılayın, insanlığa karşı suç işleyenleri de...” dedi. ‘Ergenekon’ davasına karşı çıkan ve yargılananlara destek olmak amacıyla gelen grup arasında yer alan İşçi Partili bir grup adına da Öncü Gençlik Genel Başkanı Tunç Akkoç açıklama yaptı.
Bu grup basın açıklamalarının ardından ‘Biz Kaç Kişiyiz Platformu’ üyeleriyle beraber ‘Atatürk’ün Geçliğe Hitabı’ ile ‘10. Yıl Marşı’nı okudu.