Uçuş korkusunun ilacı yine uçmak!

Uçuş korkusunun ilacı yine uçmak!
Uçuş korkusunun ilacı yine uçmak!

Uçağın burun üstüne inişi, pilot adaylarına ders olarak gösterilecek. FOTOĞRAF: DHA

ESKİŞEHİR - Eğitim uçuşu sırasında iniş takımları açılmayınca burun üstüne inen uçağın inişi, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’nda ‘ders’ olarak okutulacak. Mezuniyet uçuşunda, ölümden dönen dört öğrenciye soğukkanlılıkları nedeniyle 100 tam puan verildi. Öğrenciler ‘uçuş korkusu’ geliştirmemeleri için dün bir kez daha uçacaktı. Ancak aşırı rüzgâr nedeniyle uçuş bugüne ertelendi.
AÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mustafa Cavcar gururlu:
“Son uçuşlarında öğrencilerin böyle bir olayla karşılaşması onlar için tam bir tecrübe oldu. Öğrenciler gerçek bir eğitim alma imkânı buldular. Normalde bu tür eğitimler simülatörde veriliyor.”
AÜ Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli ise öğretmen pilot Ramazan Türkoğlu’nun uçağı çok başarılı bir biçimde indirdiğini vurguladı. Rektör, “İniş görüntüleri AÜ kameraları tarafından başından sonuna kadar çekildi. Bu görüntüler öğrencilere eğitim amaçlı olarak derslerde gösterilecek. Uçağın ön iniş takımlarının açılmaması konusunda da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü kaza- kırım ekibi gerekli tüm incelemeleri yapacak” diye konuştu. Eğitim uçağı AÜ İkieylül Yerleşkesi’ndeki bir hangara çekildi. Bu arada AÜ Sivil Havacılık Yüksekokulu yetkilileri tarafından hangarda bir kurban kestirildiği belirtildi.

Havada nefes kesen bekleyiş
18.26: Pilotaj Bölümü öğrencileri Arda Örencik, Burak Yavuzer, Mustafa Tezel ve Fatih Taban ile eğitmen pilot Ramazan Türkoğlu ve teknisyen Serkan Gövce önceki gün, 1975 yapımı King Air 200 model uçakla ‘gece aletli uçuş eğitimi’ için havalandı.
20.16: Piste dönen uçağın ön iniş takımları yarım açıldı. Birkaç kez işlem tekrarlandı, başarılı olunamadı. Uçağın yakıt bitirip gövdye inmesine karar verildi.
22.55: Yakıtı bitirmek için iki saat havada dolaşan uçak, başarıyla burun üzerine indirdi. (aa, dha)