'Ucuz emek olursunuz'

Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andew Vorkink, değişen dünyada ülke sınıflamasının artık eskisi gibi 'gelişmiş, gelişmekte ve gelişmemiş' olarak değil, 'en eğitimli, daha eğitimli ve...

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi Andew Vorkink, değişen dünyada ülke sınıflamasının artık eskisi gibi 'gelişmiş, gelişmekte ve gelişmemiş' olarak değil, 'en eğitimli, daha eğitimli ve eğitimli' olarak yapıldığına dikkati çekerek, "Türk yurttaşlarının da Avrupa'nın düşük ücretli hizmet sektörü çalışanları haline gelmemesi için Türkiye şimdi harekete geçmeli, eğitim reformunu yapmalı" dedi.
Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde Hacettepe Ekonomi Topluluğu'nun '1. İktisadi Buluşma' toplantısında 'Türkiye Eğitim Reformu' başlıklı bir konuşma yapan Vorkink, konuşmasının ardından toplantıya katılan bir grup öğrenci tarafından Dünya Bankası politikaları nedeniyle protesto edildi. Protesto eylemleri nedeniyle Beytepe Kampüsü'nde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Konuşmasına küresel ekonominin hızla değiştiğini ve ülkelerarası yarışın eğitime odaklandığını vurgulayarak başlayan Vorkink, büyümenin vasıflı işgücüne bağlı olduğunu, Avrupa Birliği'nin istihdam politikasının eğitim üzerine kurulduğunu söyledi. Vorkink, buna Avrupa Birliği'nin 2010 yılında 22 yaş altının yüzde 85'inin ortaöğretim diploması sahibi olması hedefi örneğini verdi.
Türkiye'nin de eğitimde önemli ilerlemeler sağladığını ama daha katedeceği mesafe bulunduğunu vurgulayan Vorkink, "Türkiye'nin en büyük gündem maddesi, emek veriminde artışı sağlamak için insan kapitalinin kalitesini yükseltmek olmalı" dedi.
'Genel strateji şart'
Tutarlı, herkesin sahiplendiği, kapsamlı bir ulusal eğitim sektörü stratejisine 'şimdi' ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Dünya Bankası Türkiye Temsilcisi, "Türkiye'nin geleceği çalışanların eğitimsel ehliyetlerine bağlı. Kalite, anahtardır. Türkiye'nin bölük pörçük yaklaşım lüksü yoktur. Her düzeyde genel stratejiye ihtiyacı var" dedi. Vorkink konuşmasında şu çağrıyı yaptı:
"Türk okulları, gençleri Avrupa yurttaşları ve küresel ekonominin çalışanları olarak geleceğe hazırlamak üzere değiştirilmeli. Ancak Türk yurttaşlarının Avrupa'nın düşük ücretli hizmet sektörü çalışanları haline gelmemesi için Türkiye şimdi harekete geçmeli. Bu acil ve zorlu görevi başarmak için Türkiye kendi geleceğini politika ve tartışmaların üstünde tutmalı ve kapsamlı bir eğitim reformu stratejisi oluşturmak ve uygulamaya koymak için kamu, özel ve sosyal sektörden faydalanmalı."
Vorkink'in listesi
Vorkink'in eğitimde reform için önerdiği hedefler şöyle:
1-Okulöncesi okullaşma oranı yüzde 50'ye yükseltilmeli, ilköğretimde yüzde 100 okullaşma, ortaöğretimde 2015'e kadar yüzde 80 okullaşma sağlanmalı.
2-Ortaöğretim aşamalı olarak zorunlu hale getirilmeli.
3-Kızların ve yoksulların okula devam etmesi için daha fazla teşvik sağlanmalı.
4-Tüm okulların kalitesi yükseltilmeli.
5-Öğrencilerin öğrenmesi eğitim reformunun odağı olmalı.
6-Üniversite ve istihdama hazırlık için tüm öğrencilere imkân sağlanmalı.
7-ÖSS yerine ortaöğretim sonunda yapılan yeni bir sınav seti getirilmeli. Diploma için sınav şartı getirilmeli.
8-Yükseköğretim sistemini hem ekonominin hem de öğrencilerin beklentilerini karşılar hale getirmeli.
9-YÖK stratejik bir organa dönüştürmeli, kurulun yönetim ve idare rolü ise azaltılmalı.
10-Türkiye'de çalışanlara yaşam boyu öğrenme imkânı sağlayabilmek için işverenlerle ortaklık kurmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7668227668220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.