Ucuz ilaç yüz güldürdü

KDV'deki 10 puanlık indirim ve kur ayarlamasından sonra ithal ilaçlardaki ucuzlama oranı yüzde 20'yi buldu. Maliye Bakanlığı, "KDV indirimi fiyatlara yansımadı" şikâyetini gerçekçi bulmadı. Ay sonunda ilaç fiyatlarında yeni bir düzenleme yapılacak.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, KDV indirimi yapılan ve kur ayarlamasına göre fiyatları düşürülen yerli ve ithal ilaçların yeni fiyatlarını yayımladı. Fiyatlarda yapılan yüzde 10 KDV indiriminin yanı sıra yeni İlaç Fiyat Kararnamesi'ne göre yapılan kur ayarlaması sonucu ithal ilaçlarda indirim yüzde 20'ye ulaştı.
Kura göre düzenleme
Yeni fiyat kararnamesi uyarınca ithal ilaç fiyatlarında yapılan düzenlemede, fiyatı dolarla belirlenen ithal ilaçlarda ortalama yüzde 14, fiyatı euro ile belirlenen ilaçlarda ise ortalama yüzde 10 indirim yapılmasına karar verildi. Fiyatlar kur ayarlamasına göre düzenlenirken, bazı ithal ilaçların fiyatlarının yüzde 20 oranında düşürülmesi, bazı ilaçlarda fiyat indirimine gerek olmadığı kararlaştırıldı.
Ancak vatandaşların, dünden itibaren eczanelerden ithal ilaçları ortalama yüzde 20 ucuza alabileceği belirtilirken, KDV indiriminin fiyatlara yansımadığı şikâyetleri alındı. Defterdarlar ve Gelirler Bölge Müdürleri toplantısına katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, gazetecilerin soruları üzerine, ilaçtaki KDV indiriminin fiyatlara yansımadığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Unakıtan, "Bu fiyatlara yansıdı. Fiyatlar en az yüzde 10, ithal ilaçta ise bunun da üzerinde fiyat indirimi oluyor. Milletin de ilaç masrafı azalacak" dedi.
İkinci indirim geliyor
Yeni kararnameye göre piyasadaki tüm ilaçlarda bir ay sonra ikinci bir fiyat düzenlemesi yapılacak. Kararnameye göre, fiyatlandırma modeli değiştirildiği için yeni belirlenen fiyatlar da düşürülecek.


Büyütmek için tıklayınız