@ismailsaymaz

Ucuz LPG bombası

1.5 milyon araç
Son hafta içinde iki LPG'li araçtaki patlama, gözleri sayıları yaklaşık 1.5 milyonu bulan diğer LPG'li araçlara çevirdi. Sadece İstanbul'daki 150 bin aracın çoğu, sıradan tamirhanelerde dörtte bir fiyatına kaçak LPG dönüşümü yaptırarak trafiğe çıkıyor.
'İkinci el' de var
Araçların çoğunda montaj işlemi ruhsatlara yansımıyor. Kullanılmış sistem monte edilen araç sayısı hızla artıyor. Makine Mühendisleri Odası: 2004'te sızdırmazlık testi yaptırmayan bin araç bomba gibi dolaşıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul'da LPG (likit petrol gazı) ile çalışan araçlardan biri trafik kazası sonucu patladı; bir araç park halindeyken infilak etti; Erzurum'da bir araç onarılırken alev alev yandı. 1 Ocak-6 Ocak 2005 tarihleri arasında, sadece altı gün içinde meydana gelen bu olaylar, gözleri 'tekerlekli bombalara' çevirdi.
LPG'li araçlarla ilgili rakamlar ve 'ihmal' zinciri, ürkütücü: LPG'li araçların sayısı İstanbul'da 150 bin, tüm Türkiye'de ise 1.5 milyonu buluyor. Bu araçların büyük bölümü, tamirhanelerde, normalin sadece dörtte biri fiyatına ve kaçak olarak takılan LPG'lerle trafiğe çıkıyor. Montaj işlemi aracın ruhsatına yansıtılmazken, ikinci el LPG'ciler de günden güne artıyor. Makine Mühendisleri Odası'na (MMO) göre, 2004 yılı içerisinde 'gaz sızdırmazlık kontrolünden' kaçan bine yakın LPG'li araç, 'seyyar bomba' misali kent içinde dolaşıyor.
MMO'nun verilerine göre İstanbul'da 150 bin LPG'li araç trafiğe çıkıyor. Kentteki LPG'li araçlardan 15 bini ise ticari olarak hizmet veriyor.
Hem tak hem onayla
MMO Şube Başkanı Tevfik Paker sorunun 1998-2000 yıllarında kendilerinde bulunan 'montaj denetim yetkisinin' bu tarihten sonra montajcı firmalara devriyle başladığını belirterek, "Bir makine mühendisi çalıştırmak ve Türk Standartları Enstitüsü'nden belge almak koşulu getirilen montajcılar, denetimi de işyerlerinde yapmaya başladı. Denetimin montajcılara bırakılmasıyla birlikte suiistimaller arttı. Firma için acil olan kâr dürtüsü. Bu yüzden standartlara uygun olmayan malzeme kullanılabiliyor, yanlış montaj yapılabiliyor. Bu da rüşvete neden oluyor" dedi.
Çeyrek fiyata montaj
Paker'in yakındığı 'denetimsizlikten', İkitelli Sanayi Sitesi'ndeki 'izinli' montaj firması Baygaz'ın sahibi İbrahim Yeşil de yaka silkiyor. Yeşil, piyasada 100'ü aşkın 'izinli' montaj firması bulunduğunu, ancak bu arada kaçak montajcıların mahalle aralarına kadar girdiğini belirtiyor. Yeşil, oto tamircileri ve egzozcuların da 'ucuz fiyatlar' karşılığında LPG montajı gerçekleştirdiğini belirterek, "Ben bu işlemi 550 YTL karşılığında yapıyorum. Ancak biliyorum ki, aynı işlemi 170 YTL'ye bile yapanlar var. Bunlar ya düşük kaliteli, ya eksik malzeme kullanıyor, ya da kaçak olarak gerçekleştiriyor" diye konuştu.
'İkinci el' pazarlığı
Gazetelerin sarı sayfalarına ilan veren LPG montajcıları, montaj fiyatlarının 170 YTL'yle 270 YTL arasında değiştiğini, ruhsat işleminin sürücü tarafından yapılması gerektiğini, bu işlem gerçekleştirilmezse bile sorun yaşanmayacağını söyledi.
Yine montajcıların verdiği bilgiye göre, 'ikinci el' LPG'lerin satıldığı ortaya çıktı. Eski tankların 'daha eski' LPG ile değiştirilmesi biçimindeki bu işlemin piyasada fiyatı, 150 YTL.
Ruhsata göre 'normal'
Kaçak montaj işlemi gerçekleştirilen araçların tamamı, bu işlemi ruhsatlarına yansıtmıyor. Trafik kontrollerinde ya da fenni muayene işlemi sırasında anlaşılması gereken bu durum, yine 'suiistimal' yüzünden görmezden geliniyor. İddiaya göre, Karayolları'na bağlı Araç Muayene İstasyonları'nda ruhsat işlemlerini topluca halleden 'muameleci' adı verilen 'iş kotarıcılar' rüşvet karşılığında yasadışılığın üzerini örtüyor.
Trafik: Özel denetimi yok
Trafik yetkilileri araçlardaki LPG kullanımıyla ilgili özel bir denetlemeleri olmadığını ancak, sabit olarak yapılan uygulamalarda kontrollerini yaptıklarını söyledi. Denetlemelerde aracın ruhsatında benzinli yazmasına rağmen LPG kullandığı saptanan araçların trafikten men edildiğini kaydeden yetkililer, mümkün olduğunca tüm araçlarda bu kontrolleri yaptıklarını kaydetti. Ancak LPG kullanımının yaygın olduğu Renault ve TOFAŞ markalı araçlara daha şüpheli yaklaşıldığını kaydedenen yetkililer, kimi zaman lüks arabalarda da LPG ile karşılaştıklarını ifade etti.
1980'lerden yadigâr...
Likit petrol gazlı (LPG) araçların kullanımının geçmişi, Avrupa ülkelerinde 1960'lı yıllara kadar uzanıyor. Türkiye'de ise LPG'ler 1980'li yılların başında, 'alternatif yakıt' arayışına verilen ilk yanıt olmuştu. 1980'li yılların sonunda birçok kişi aracına kaçak bağladığı LPG ile trafiğe çıktı. Birçok 'arka bagajda' birer 'mavi mutfak tüpü' saklanıyordu. LPG, ancak 1995 yılında resmileşebildi.
10. yılda tablo
Trafik araçlarında LPG kullanımı, resmiyet kazanışının 10. yılında üç ayrı olayla gündeme geldi. Bu olaylardan ilki Gözcü gazetesi çalışanı Oya Kayaoğlu'nun yaşamını yitirdiği trafik kazası oldu. E5 Karayolu'nda 2 Ocak'ta meydana gelen kaza sonrası, Kayaoğlu'nu taşıyan, Gözcü gazetesi ulaştırma servisinde çalışan LPG'li araç alev alev yanmaya başladı. Araçta sıkışan Kayaoğlu kurtarılamadı. İkinci olay ise önceki gün meydana geldi. Beyoğlu'nda bir apartmanın garaj olarak kullanılan giriş katında park halindeki 34 TAP 64 plakalı LPG'li araç, çalıştırıldığı anda patladı. Aracın sürücü Mustafa Çelik yaralanırken, apartamının önündeki tek katlı işyeri kısmen yıkıldı. Kaza sonrası hazırlanan raporda, aracın LPG'li olmasına karşın ruhsatında 'benzinli' olduğu görülüyordu. 1 Ocak'ta Erzurum'da müydana gelen olayda da Sanayi Sitesi'nde onarımı yapılan 25 EF 809 plakalı taksi birden alev alıp patlamıştı. Patlamada üç kişi yaralandı, beş işyeri hasar gördü.
MMO: Can güvenliğini tehdit eden 900 araç trafikte
Kaçak montajcıların yaygınlık kazandığı gerçeği Makine Mühendisleri Odası'nın (MMO) rakamlarına da yansıyor. MMO'ya ait istasyonlarda, LPG'li ticari araçların yılda bir, normal araçların ise iki yılda bir zorunlu yaptırması gereken 'gaz sızdırmazlık kontrolü', kaçağın boyutunu ele veriyor. 2004 yılında MMO istasyonlarına gelen araçlardan beşte biri gaz sızdırıyordu. Buna göre; '23 bin 740' araçtan '6 bin 400'ünün montajı kamu can ve mal güvenliği açısından sakıncalı bulundu. Bunlardan 5 bin 500'ü eksikliklerini gidererek 'uygun' raporu alırken, 900'ü bir daha geri dönmemiş. MMO Şube Başkanı Tevfik Paker, "Bu 900 araç, kent trafiği içinde adeta pimi çekilmiş biçimde dolaşmakta" dedi.
Paker, LPG piyasasındaki denetimsizliğin ortadan kalkması için Sanayi Bakanlığı ile protokol hazırlığında olduklarını kaydetti. Kendilerine ait 'gaz kontrol istasyonlarının Araç Muayene İstasyonları bünyesine alınmadığından yakınan Paker, "LPG sızdırmazlık kontrolleri Araç Muayene İstasyonları'nda kontrol edilmeli, bu raporu olmayan araçlara Fenni Muayene Uygunluk Raporu verilmemeli. Trafik denetimlerinde LPG'li her aracın özellikle MMO tarafından verilen LPG sızdırmazlık raporu bulunduğu kontrol edilmeli" diye konuştu. İkitelli Sanayi Sitesi'nde bulunan Baygaz'ın sahibi İbrahim Yeşil ise, sektördeki denetimsizlik konusunda Paker'le hemfikir. Sanayi Bakanlığı'nın montajcılar üzerinde denetim yapmadığını da anlatan Yeşil, "Ben bu işyerini 1999 yılında kurarken, 'Seni denetlemeye geleceğiz' demişlerdi. O gün bugün bekliyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7341197341190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.