Ucuz mazot operasyonu gümrüğe sıçradı

Ucuz mazot operasyonu gümrüğe sıçradı
Ucuz mazot operasyonu gümrüğe sıçradı
Aydın İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, sahte belgelerle ucuz mazot alınıp pahalıya satıldığı iddiasıyla düzenlenen 'Transit' operasyonu gümrüklere sıçradı. Bodrum, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası'nda, aralarında polis ve gümrük memurlarının da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.

KUŞADASI-BODRUM - Aydın Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan istihbarat çalışması sonunda, merkezi Kuşadası İlçesi’nde bulunan bir turizm şirketinin lüks özel yatları sahte evraklarla ticari yat gibi gösterip, vergisiz aldıkları mazotu daha pahalıya satarak haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

16 KİŞİ GÖZALTINDA

Yaklaşık bir yıl boyunca teknik ve fiziksel olarak takip edilen şirketin sahibi B.G. ve çalışanlarına yönelik ’Transit’ adı verilen eşzamanlı operasyonu başlatan polis, 7 Ocak Pazartesi Kuşadası’nda 6, Didim’de 1, Muğla’da 3, İzmir ’de 1, Antalya’da 1, İstanbul ’da 1, Aydın’da 1 ve Söke’de 2 kişi olmak üzere toplam 16 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden 2’si savcılıktan, 3’ü de mahkemeden serbest bırakıldı.

11 KİŞİ TUTUKLANDI

Zanlılardan acente sahibi B.D., H.A.A., M.D., E.Ş, R.C.Ş., S.D., E.Ç.B., S.K.B., H.E., E.S.Ç. ile E.S., ’suç örgütü kurmak, rüşvet almak vermek, bilişim ve kredi sistemini kullanarak banka aracılığıyla nitelikli dolandırıcılık, sahte evrek düzenlemek’ suçlarından tutuklandı.

Aydın Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, operasyonun ikinci adımını da bugün attı. Gümrük görevlilerini kapsayan operasyon sonunda aralarında polisler ve gümrük memurları da olmak üzere Bodrum’dan 8, Marmaris, Fethiye ve Kuşadası’ndan da 1’er olmak üzere 11 kişi gözaltına alınarak Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. Operasyon kapsamında B.D.’ye ait şirketin Bodrum İçmeler’de bulunan bürosu ile Bodrum limanındaki hudut kapısı ve gümrük muhafaza bürosu arandı. Yat şirketinin bilgisayar, fatura ve dosyalarına el konulurken, iki çalışanı gözaltına alındı. Hudut Kapısı’nda görevli kadın komiser P.Ö.S ile polis memuru Z.N., Gümrük Muhafaza Müdürü Vekili H.T., gümrük muhafaza amiri T.A. ve 2 gümrük memuru da gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında, gümrüklü sahaya yanaşmak zorunda olan yabancı bayraklı büyük lüks yatlara verilen ’transit yakıt’ üzerinde duruldu. Gözaltına alınan zanlıların, sahte belgelerle büyük lüks yatları ’girdi-çıktı yaptı’ gösterdikleri, böylece ucuz olan transit yakıt alındığı ve bunun daha pahalıya satıldığı belirtildi.(dha/Latif Sansür- Yaşar Anter)