'Ucuz uçak çok kaza'

'Kaza kaçınılmaz'
Casa Genel Müdürü Fernandez ile TAI Genel Müdürü Ergenç, uçakların teknik özellikleriyle ihale sürecine ilişkin iddiaları reddetti. Fernandez, "Kazalar kaçınılmazdır" dedi.
'Vosvos' da güvenli
Ergenç ise şöyle konuştu: "Casa, hafif ulaştırmada diğerlerinden emniyetli, verimli ve ucuzdur. Cadillac çok güvenli ama herkes alamaz. Vosvos alan da olur, o da güvenlidir."

ANKARA - Casa firması Genel Müdürü Alberto Fernandez ile Türk Havacılık ve Uzay A.Ş. (TAI) Genel Müdürü Kaya Ergenç, basın toplantısı düzenleyerek üç gün arayla
düşen Casa'lara ilişkin araştırmalara başlandığını açıkladı.
Kazalarda ölenlerin ailelerine başsağlığı dilemek amacıyla Türkiye'ye geldiğini açıklayan Fernandez, beraberinde getirdiği altı kişilik heyetin, Türk Hava Kuvvetleri, TÜSAŞ ve TAI kurumlarından çeşitli uzmanlardan oluşan ekiple birlikte bu sabah (dün) çalışmalara başladığını ifade etti.
'Araştırma zaman alır'
Türkiye'nin kaza araştırmasında uzman ekiplere sahip olduğunu belirten Fernandez, yapımcı firma olarak kendilerinin Türk yetkililere yardımcı olacağını anlatırken,
"Gerek bizim, gerekse TAI'deki herkesin kalpleri kırık" dedi. Kazanın araştırılmasında üç adım bulunduğunu ve bunları görgü tanıklarının ifadeleri, enkazın incelenmesi ve karakutunun çözümü olarak sıralayan Ergenç de gerek karakutunun çözümünün, gerekse tüm bu unsurların bir araya getirilmesinin uzun süre alabileceğini belirterek şunları söyledi:
"Kaza için hayali nedenler ortaya koymanın anlamı yok, zamana ihtiyaç var. Bir kazayı çözümlemek zordur. Bir bakışta anlaşılmaz. Geçmiş tecrübelerden yararlanmak iyi, ama bu tecrübeleri şimdiki kazalara ceket giydirir gibi giydirmek kimsenin haddi değildir."
'Rastgele uçak alınmaz'
Casa uçaklarından bazılarının Ege'de görev yapmasının uygun olmadığı yolunda 1998'de bir rapor hazırlandığına ilişkin haberleri ise Ergenç, "Bunu, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan sormanız lazım. O raporu ben almadım, o raporu benim adamlarım da yapmadı. Hava Kuvvetleri'nde de, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde de uzman insanlar vardır. Rastgele uçak almazlar, almaları mümkün değildir. Mutlaka harekât ihtiyaçlarına cevap veren en uygun, en emniyetli uçaklardır. Uzman mühendislerimiz, kurmay subaylarımız, komutanlarımız sokaktan tayyare toplamıyorlar" dedi.
'Ocaktaki kaza başka'
Ergenç, bu yılın ocak ayında yaşanan kazayla ilgili hazırlanan raporun sonuçlarının sorulması üzerine ise şunları söyledi:
"Ocaktaki kaza Türk Silahlı Kuvvetleri'nde uçan bir uçağın kazasıdır. O uçak 1992'den beri uçmaktadır. Sorumluluk onlardadır. Bize sormayın, bu rapor neden yayımlanmıyor diye. O raporu biz hazırlamadık, yayımlamak da bizim işimiz değil."


  ETİKETLER:

  TSK

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Ege