Uğur Kantar davasında karar: Diskoda işkenceye müebbet hapis

Uğur Kantar davasında karar: Diskoda işkenceye müebbet hapis
Uğur Kantar davasında karar: Diskoda işkenceye müebbet hapis
Askerlik görevini yaparken, 'disko' diye nitelendirilen disiplin koğuşunda gördüğü ağır işkenceler sonucu hayatını kaybeden Uğur Kantar davasında karar çıktı. Girne Askeri Mahkemesi, sanıklar Fırat Keser ve Ayhan Arslan'a "Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence" suçundan müebbet hapis cezası verdi.

RADİKAL- Askeri mahkemede bir ilk yaşandı. Er Uğur Kantar'ın diskoda işkenceyle öldürüldüğüne hükmeden mahkeme , iki kişiye işkence suçundan müebbet hapis cezası verdi.  Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre KKTC’de  askerliğini yapan Uğur Kantar'ın, 2011 yılında aldığı disiplin cezası nedeniyle disiplin koğuşuna konulduğu, “Tekme, tokat, yumruk, sandalyeye kelepçeli olarak güneşin altında bırakma” gibi işkence sonucu öldüğü iddia edildi. Askeri Savcılık, Kantar’a işkence ettikleri iddiasıyla sanık askerler Ayhan Arslan ve Fırat Keser hakkında “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence suçundan”, 3 sanık hakkında da görevi ihmal suçundan dava açtı. Davanın karar duruşması bugün Girne Askeri Mahkemesi'nde görüldü.

'Disko'da ölüme tutuksuz yargılama

DİSKO’DA İŞKENCEYE MÜEBBET
Duruşmada baba Aydın Kantar ile avukatı Senem Doğanoğlu ile sanıkların avukatları hazır bulundu. Savunmaların ardından Askeri Mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, sanık Fırat Keser ve Ayhan Arslan’a müebbet hapis cezası verirken, diğer üç sanığın ise beraatine karar verdi.

KARAR OLUMLU
Avukat Senem Doğanoğlu Hürriyet’e yaptığı açıklamada kararı olumlu bulduklarını ifade ederek, “Cezasızlığın olduğu bir ortamda, iki sanığın işkence suçundan cezalandırılmasını olumlu karşılıyoruz. Ancak diğer sanıkların da ceza alması gerekiyordu” dedi.

Uğur Kantar davasında sürpriz karar

Uğur Kantar'a su bile vermemişler!

SAVCI DA MÜEBBET İSTEMİŞTİ
Askeri Savcı esasa ilişkin mütalaasında sanıklar Ayhan Arslan ve Fırat Keser hakkında, “Neticesi sebebiyle ağırlaşmış işkence” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ederek, şu değerlendirmede bulunmuştu :Savcı mütalaasında, “Mağdur Uğur Kantar’ın 12 Ekim 2011 tarihinde vefat etmesinden dolayı, müteveffanın ölümünün sanık Ayhan Arslan ve Fırat Keser’in fiilleri neticesinde meydana geldiği anlaşıldığından, sanıkların neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış işkence suçunu işledikleri, sanıkların eylemlerine uyan TCK’nın 95’inci maddesinin 4’üncü fıkrası (İşkence sonucunda ölüm meydana gelmişse, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur) uyarınca cezalandırılmalarına talep edilmektedir”

Er Kantar'ın tazminatıyla bir aile bebek sahibi oluyor

Uğur Kantar davası sanıkları tahliye edildi

Kantar'ın sigorta bedeli ailesine ödendi