Uğur Kaymaz'ı anmak suç mu?

Babası Ahmet Kaymaz'la birlikte polis ateşiyle öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ı anma etkinliğine katılan beş öğretmen hakkında idari soruşturma açıldı. 'PKK üyesi Uğur ve Ahmet Kaymaz'ın anma törenine katılmakla' suçlanan öğretmenler 'Biz PKK üyesinin değil, bir öğrencinin anma törenine katıldık" diyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Babası Ahmet Kaymaz'la birlikte polis ateşiyle öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz'ı anma etkinliğine katılan beş öğretmen hakkında idari soruşturma açıldı. 'PKK üyesi Uğur ve Ahmet Kaymaz'ın anma törenine katılmakla' suçlanan öğretmenler 'Biz PKK üyesinin değil, bir öğrencinin anma törenine katıldık" diyor.
Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası Ahmet Kaymaz 21 Kasım 2004'te güvenlik güçleri tarafından açılan
ateş sonucunu hayatını kaybetmişti. Sivil toplum kuruluşları her yıl, Uğur ve babasının vurulduğu yerde anma etkinliği düzenliyor. Bu yıl da İnsan Hakları Derneği (İHD) Kızıltepe Şubesi'nin çağrısı ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, 21 Kasım'da toplandı. Katılımcılar arasında
Eğitim-Sen üyesi beş öğretmen de vardı. Milli Eğitim Müfettişleri anma etkinliğe katılan Eğitim-Sen üyeleri Davut Bozan, Salman Yılmaz, Ayşe Üşenmez, Emin Bozkurt ve Salih Kuday hakkında 8 Aralık'ta idari soruşturma açtı. Öğretmenler, Kızıltepe Öğretmenevi'ne tek tek çağırılarak PKK üyesi olduğu ileri sürülen Uğur Kaymaz ve Baba Ahmet Kaymaz'ın anma törenine katılmakla suçlandı.
Soruşturmaya tepki gösteren Eğitim-sen Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Enver Ete şunları söyledi: "Öğretmen arkadaşlarımız 12 yaşındaki bir çocuğun, öğrencilerinin anmasına katılmışlardır. Ayrıca bu etkinlik ilk defa yapılan bir etkinlik de değil. Soruşturmaya çok şaşırdık. Yasadışı bir slogan olmadı. 12 yaşındaki bir çocuk nasıl PKK üyesi olabilir ki. Burada Eğitim-Sen'i ilgilendiren Uğur'un çocuk ve öğrenci oluşu."
Açılan soruşturmanın dikkat çeken bir diğer yönü ise, Davut Bozan adlı öğretmenin sekiz ay önce açığa alınmış olması. Bozan, şu anda öğretmen olmadığını vurguladıktan sonra şöyle dedi: "Bugüne kadar üç yıl boyunca sayısız etkinlik oldu. Hiçbirine soruşturma açılmadı. Öğretmen değilim, ama hakkımda soruşturma açılıyor. Görevime dönebilmek için Mardin Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığım dava devam ediyor. Eğitimciyiz, bir öğrencinin anmasına katılmak da mı suç."