'Uğur Kurt'un GBT'sinde olumsuz bir şey yok'

'Uğur Kurt'un GBT'sinde olumsuz bir şey yok'
'Uğur Kurt'un GBT'sinde olumsuz bir şey yok'
Okmeydanı'nda yaşananları eleştiren Başbakan Erdoğan, cemevi bahçesinde başına isabet eden kurşun nedeniyle ölen Uğur Kurt'un GBT'sinin temiz olduğunu söyledi.
Haber: TURAN YILMAZ / Arşivi

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Almanya ziyaretindeki protestolara sert yanıt verirken, “işte bildiğiniz gibi bu hafta sonu Almanya’daydım. Aynı gün Almanya’da bizim oradaki toplantımızın yapıldığı o muhteşem salonun yakınından bir nehir geçiyor. Karşı tarafında da oradaki Ali’siz Alevilere miting yapma izni verilmiş. Dert bizim yaptığımız veya yapacağımız toplantıyı adeta acaba nasıl sabote ederiz, bunun gayreti içerisindeler” dedi. Okmeydanı’nda polis kurşunuyla öldüğü öne sürülen Uğur Kurt’un GBT’sini “Olumsuz bir yan yok” diye açıklayan Erdoğan, PKK’nın kaçırdığı çocuklar için de “B, C planlarımız devreye girer” uyarısında bulundu. Gezi Parkı protestolarını 12 tane ağacın başka yere naklinin istsmarı olarak niteleyen Erdoğan şunları söyledi:
OKMEYDANI OLAYI: Okmeydanı’nda ölen Uğur Kurt’un kız kardeşinin sesini duydunuz değil mi? ‘Eğer siz bu eylemleri yapmamış olsaydınız benim kardeşim ölmeyecekti’ diyor. Vaka bu. Ortada herhangi bir şey yok, herhangi bir sıkıntı da yok. Uğur, GBT’sinde de en ufak bir olumsuz yanı da yok. Sadece kendisi cemevine gidiyor, orada maalesef böyle müessif olayla karşı karşıya kalıyor.

Ali Topuz yazdı. "Yaşayana kurşun, ölene GBT"


YUNANİSTAN’DA DHKP-C KAMPI: DHKP-C terör örgütünün kampları Yunanistan’da. O kamplarda eğitim alarak Türkiye’ye gelenleri görüyoruz. En sonunda Yunanistan yönetimi bunlara bir darbe indirdi ve belli bir yere kadar bu işi durdurdular. Acaba sıfırladılar mı ona hâlâ kani değilim. Dert başka. Dert, ‘güçlenen Türkiye’yi acaba nasıl böleriz, acaba nasıl zayıflatırız?’
YALAN GENLERİNDE VAR: CHP genel müdürüne defalarca çağrı yaptım; ‘bu örgütle aranıza mesafe koyun, bu örgütü koruyup kollamaktan vazgeçin’ diye defalarca uyarı yaptım. ‘Başbakan kırılan cam çerçevenin derdinde’ diyor. Başbakan, sadece kırılan cam çerçeveyi konuşmuyor. O da sorunlardan...Ama bu vesileyle oralarda yaralanan, ölen insanları da bu Başbakan konuşuyor. Bilesin ki o cam çerçeveler bir bütünün parçasıdır. Biz Alevi kardeşlerimizin sorunlarını da ne içeride ne dışarıda bir istismar ve tahrik aracı olarak kullanılmasına asla rıza göstermeyiz. Hızır Paşa’lar asırlar öncesinde kalmıştır. ‘Açılın kapılar Şaha gidelim’ diye umutsuzca başka yerlerden medet arama dönemleri de asırlar öncesinde kalmıştır. Türkiye’de kimin ne meselesi, kimin ne derdi varsa bu bizim meselemiz, bizim derdimizdir. Aradan eli kanlı örgütler, istismarcılar, tahrikçiler çekildiğinde inanın her mesele çözülecek, çözüm yoluna girecektir.
HADDİNİ BİL: (Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir) Kullandığı ifadeler çok çirkin, Sen nasıl demokratsın? Seni Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın oraya gelmesi bu kadar rahatsız mı ediyor? Orada vatandaşlarımızın bir kısmının olumsuz yaklaşımını, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın hangi tür ifadelerle, nasıl yatıştırdığı ortada. Kusura bakma, senin Sayın Merkel’e ne kadar saygı duyacağını biz biliriz. Ama biz saygıyı yerinde en güzel şekilde ifade etmesini de biliriz. Önce sen kökenin itibariyle mensubu olduğun ülkenin Başbakanı’na bu şekilde konuşma hakkına sahip değilsin. Nerede milletvekili olursan ol, önce haddini bileceksin, bunlara senin gücün yetmez. Diyor ki ‘cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili kampanya burada yapılamaz.’ Kimsin sen ya, ne demek yapılamaz?
PKK’NIN ÇOCUKLARI KAÇIRMASI: Diyarbakır Belediyesi önünde dağa kaçırılan çocukları için şu anda eylem yapan anneleri, babaları yürekten selamlıyorum. 15 yaşında çocukları dağa kaçırılan, yürekleri yanan annelerin babaların bu feryadını tüm Türkiye’nin, Türkiye ve dünya medyasının görmesini özellikle arzu ediyorum. Neredesin dünya medyası? Galatasaray Lisesi’nin önünde gelip, oturma eylemi yapanları yazardınız, çizerdiniz, görüntülerdiniz. Peki yavruları dağa kaçırılan bu anneleri niye görmüyorsunuz, niye bunları yazmıyorsunuz? Türkiye medyası, - bir kısımını tenzih ediyorum - ama duyarsız kalanlara sesleniyorum: Siz niye yazmıyorsunuz, siz niye görmüyorsunuz? Ey BDP, HDP, siz neredeseniz? Hani zaman zaman gidiyorsunuz da anlaşıyorsunuz da alıyorsunuz geliyorsunuz ya. Bu annelerin yavrularını da alıp gelin bakalım, alıp gelin. Bunların da adreslerini gayet iyi biliyorsunuz. Alıp geleceksiniz, alıp gelmediğiniz takdirde bizim de B planımız, C planımız devreye girer.”


Kırmızı bülten yorumu


Grup toplantısı sonrası gazetecilerin, Mavi Marmara saldırısı davasında İsrailli komutanlar hakkındaki yakalama kararı ile ilgili sorusu üzerine, gerekçesini gördükten sonra Adalet ve Dışişleri Bakanlıklarıyla değerlendireceklerini belirten Başbakan Erdoğan, bunun İsrail ile yürütülen görüşmeleri etkileyip etkilemeyeceği sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Görüşmeler başladığında, ‘Şehitlerimizin ailelerinin veya yaralılarımızın ailelerinin açmış oldukları dava bizim inisiyatifimizde değildir, onu biz etkileyemeyiz. Bunun da böyle bilinmesi gerekir’ demiştik. Bu bilinerek bu süreç başladı. Dolayısıyla şimdi kalkıp şehitlerimizin vasisi durumunda olanların yerine biz hükmedemeyiz. Böyle bir hakkımız da yok. Bu ayrı bir konu, bizimki devlet bazında ayrı bir konu” diye yanıtladı. Erdoğan, gazetecilerin PKK’nın kaçırdığı çocuklara ilişkin açıklamasını “Bunu bir operasyon olarak mı algılamamız lazım?” sorusu üzerine ise bunun uygulamalar yapıldığında görüleceğini söyledi.