Uğur Mumcu için sessiz sedasız anma

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 11. yılında çeşitli etkinlikler ve 'sessiz protesto' ile anıldı.

ANKARA - Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 11. yılında çeşitli etkinlikler ve 'sessiz protesto' ile anıldı. Mumcu için ilk tören katledildiği yerde, adını taşıyan sokaktaki evinin önünde düzenlendi.
Törene CHP lideri Baykal, Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz, bazı siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı. Törende, geçen yıl Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'nun yaptığı çağrıya uyularak 'sessiz protesto' gerçekleştirildi, herhangi bir konuşma yapılmadı.
'Sözlerini daha iyi anladık'
Baykal, önce evine giderek Mumcu'nun eşi ve Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) Başkanı Güldal Mumcu'yu ziyaret etti; daha sonra Mumcu'nun bombalı saldırıda hayatını kaybettiği yere karanfil bıraktı. Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Baykal, Mumcu'nun sözlerinin öneminin 11 yıl sonra daha iyi anlaşıldığını söyledi. Baykal, "O, halkın yazarıydı, Türkiye'nin yazarıydı. Yazdıklarının, söylediklerinin önemi
11 yıl sonra çok daha iyi anlaşılıyor" dedi. Uğur Mumcu'nun haklılığının artık daha da fazla görüldüğünü vurgulayan Baykal, "Uğur Mumcu, bundan sonra da siyasetimizi, gazeteciliğimizi, gençliğimizi doğru yolda etkilemeye devam edecektir" diye konuştu. Mumcu için daha sonra mezarı başında tören düzenlendi. Akşam saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı Şûra Salonu'nda Mumcu'nun anısına 'Savaşa Hoşgeldiniz' oyunu sahnelendi.
Mumcu, Adana Atatürk Parkı'nda, Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda, Çorum Atatürk Anıtı'nda, Bolu'da adının verildiği Uğur Mumcu Parkı'nda, İzmir Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenlerle de anıldı.
İstanbul'da Cumhuriyet gazetesi önünde yapılması planlanan tören ise kötü hava koşulları nedeniyle ertelendi.
(Radikal, aa)