Uhrevi Monopoly cennete götürüyor

Uhrevi Monopoly cennete götürüyor
Uhrevi Monopoly cennete götürüyor

Oyuncakçılarda satılan Monopoly?nin imana gelmiş versiyonunda çocuklar dua okuyarak puan kazanıyor ve ilerliyor. fotoğraflar: MEHMET KAYHAN YILDIZ / Dha

Haber: MEHMET KAYHAN YILDIZ / Arşivi

KONYA - Yerli yatırımcılar Monopoly’i dünyevi olmaktan çıkarıp uhrevi yola saptırdı. Konya’da bir oyuncakçıda ‘Monopoly’ oyununun benzeri ‘Takva Yarışı’, ‘Nur Çocuk’, ‘Cennet Bahçesi’, ‘Cennet Yolu’, ‘Miraç Yarışı’ ve ‘Teşekkür Ederim Allah’ım’ gibi isimlerle satılıyor. ‘Monopoly’de atılan zar yerine bu oyunlarda fırıldak çevrilirken, oyun sonunda kazanan, biriktirilen puan kartlarıyla ya cennete gidiyor ya da miraca (Allah katına) çıkıyor.
Dini içerikli çocuk oyunlarını satan Kadir Murat, çocukların bu oyunlar sayesinde hem dini bilgileri öğrendiklerini hem de eğlendiklerini söyledi. Murat, “Bu sektörde 10’un üzerinde oyun var. Bunların hepsi dini içerikli oyunlar. Dini içerikli  olduğu için aileler çocuklarına bu oyunları almayı tercih ediyor. Oyunlardan günde üç dört tane satıyoruz” dedi.

Fırıldağı çevir miraca çık

Oyunları, 8-10 yaş arasındaki, okuma yazmayı öğrenmiş çocukların oynadığına dikkat çeken Kadir Murat, içerikleri hakkında şu bilgiyi verdi:
“Zar yerine fırıldaklarla oynanıyor. Fırıldağın üzerindeki sayıya göre oyuncu karton üzerindeki karelerden piyonlarla ilerliyor. Mesela piyonu ‘Bu akşam kitap okudum’ bölümüne geldiği zaman 30 takva puanı kazanıyor.  Ayrıca oyunların içinde bilgi yarışması ve Allah’ın 99 ismini öğreten sorular da var. Bunlar da sorularak çocukların dini bilgileri öğrenmesi sağlanıyor. Ayrıca bu oyunlarda çocuklara namaz ve sureler de öğretiliyor. Bir namazda hangi sureler ve dualar okunur bunlar oyun kartları içinde yer alıyor. Oyundaki kareler üzerinde ilerledikçe dini içerikli diğer sorularla karşılaşan çocuklar öğrenme imkânı buluyor. 

Ayetle ilerleniyor

Çocuklar da hem eğleniyor hem de dini bilgileri öğrenmiş oluyorlar. Çocuklar genellikle bu oyunlarla iyi ve kötü huyları, ayetleri, hadisleri, Peygamberimizin hayatını öğreniyorlar.”