Ukrayna: Direncimiz yok yüzde 60'ımız hastalanacak

Ukrayna: Direncimiz yok yüzde 60'ımız hastalanacak
Ukrayna: Direncimiz yok yüzde 60'ımız hastalanacak

Kaliforniya?nın San Pablo kentinde sokakta bile H1N1 aşısı yapılıyor. Kaliforniyalı yetkililer istediklerinden yüzde 45 daha az aşı gelmesine sitemli. fotoğraf: afp

İSTANBUL - Dünyada domuz gribi paniği sürerken, son gelişmeler şöyle:
Britanya: Hasta sayısının son bir haftada 6 bin kişi artarak 84 bin kişiye ulaşmasından sonra yeni tedbirler gündeme geldi. Toplam 154 kişinin öldüğü İngiltere’de iki hafta önce domuz gribi aşısı uygulamasına geçildi. Aşılar, risk grubundaki hamilelere ve bağışıklık sistemi problemi olanlara uygulanmaya başlandı. Ancak virüsün hızla yayılması üzerine aşı kampanyasına tüm çocukların da dahil edilmesi düşünülüyor. 
Almanya: Sekiz kişinin öldüğü  Almanya’da Çocuk Doktorları Birliği, salgının hızla yayılması üzerine üç yaşından küçük çocukların da risk grubuna dahil edilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Kurum, özellikle kronik hasta çocukların aşılanmasını istiyor.
ABD: 30 milyon doz domuz gribi aşısı talebe yetmiyor. Hükümet alımların devam edeceğini belirtiyor. ABD’li yetkililer yapılan araştırmaların aşının dokuz yaşından küçüklerde etkili olabilmesi için iki doz uygulanması gerektiğini açığa çıkardığını öne sürüyor.
Kanada: 95 kişinin domuz gribi yüzünden öldüğü Kanada’da insanlar aşı olabilmek için kliniklere hücum ediyor. Hükümet yeterli miktarda aşı temin etmemekle suçlanıyor.
Rusya: 14 kişinin öldüğü Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin, 40 milyon aşı siparişi verildiğini söyledi. Rusya grip aşısı üretimi de yapıyor. 
Ukrayna: Olağanüstü Haller Bakanlığı Sağlık ve Tıbbi Biyoloji Bölüm Müdürü Aleksey Gromazin, uzmanların tahminine  göre, Ukrayna halkının H1N1 virüsüne direncinin bulunmadığını ve nüfusun yüzde 60’ının domuz  gribine yakalanacağını öne sürdü. Ukrayna’da bugüne kadar A/H1N1 virüsünün tespit edildiği doğrulanan 28 kişiden 13’ü öldü. (Yaşam Servisi)