Ulaştırma Bakanlığı: Twitter ile anlaşacağız

Ulaştırma Bakanlığı: 
Twitter ile anlaşacağız
Ulaştırma Bakanlığı: 
Twitter ile anlaşacağız
Twitter ile bazı görüşmeler yaptıklarını açıklayan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Türkiye'de ofis açmalarını istedik. Endişelerini gidereceğiz. Yasada bazı suçlara verilen hapis cezaları paraya çevrilebilir" dedi.
Haber: Hacer Boyacıoglu / Arşivi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ‘Gezi olayları sonrasında sosyal medyaya kısıtlama getirileceği iddiası’ üzerine “Sosyal medya özgürlük alanı olacak ama insanların hayatını karartacak, suç işlemeye teşvik edecek bir mecra olmayacak. O olaylarda mağdur olan bir çok insan, ‘adıma sahte hesap açıp suç işlediler’ diye bize geldi” dedi. Gazetecilerle iftarda buluşan Bakan Yıldırım, Twitter yetkilileri ile Türkiye ’de ofis açmaları için bazı görüşmeler yapıldığını açıkladı. BTK yetkililerinin ABD ’de Twitter da dahil sosyal paylaşım devlerine yaptığı ziyaretin Gezi olaylarıyla çakışmasının ‘tesadüf’ olduğunu söyleyen Bakan Yıldırım, görüşmelerde karşı taraftan Türkiye’de ofis açmalarını istediklerini belirtti. Bakan’ın verdiği bilgiye göre Twitter bu konudaki endişelerini dile getirdi, bakanlık da bunları giderecek yasal değişikliği gündemine aldı. Bakan Yıldırım, “Endişeleri var. Onları giderici tedbirler alıyoruz. Yer sağlayıcılarının, hizmet sağlayıcılarının Türk hukukuna göre bazı suç teşkil eden işlemlere karışmaları halinde hapis cezası söz konusu. Diyorlar ki, ‘Bizim altyapımızı kullanarak birisi suç işlerse niye biz ceza alalım” diye konuştu. Yıldırım “Bu konuda yasal bir değişiklik mi yapacaksınız” sorusuna da “Hapis cezasından para cezasına çevrilebilir. Bu yönde bir çalışmamız var” yanıtını verdi. Yıldırım’ın sözünü ettiği değişikliklerin 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’da yapılacağı belirtiliyor. 

ABD’deki görüşmeler sonuç verdi, sahte adreslerde daha duyarlılar’ Kolluk güçleri, yargı ve bilişim sektöründe bulunanların işbirliğinin önemli olduğunu belirten Yıldırım, “Er ya da geç işbirliği yapmaları gerekiyor. Görüşmelerin (ABD’de sosyal medya yetkilileri ile yapılan) faydalı geçtiğini düşünüyorum. Sonrasında bazı olaylarda daha duyarlı oldular. Sahte adreslerle ilgili daha hızlı hareket edildiğini söyleyebiliriz” diye konuştu. Avrupa Siber Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ne imza attıklarını belirten Bakan Yıldırım, sözleşme yürürlüğe girdikten sonra Türkiye’nin 47 ülke ile siber suçlar konusunda işbirliği yapıyor hale geleceğini ifade etti. “Sosyal medya, sorumsuz medya değildir” diyen Yıldırım, “O yüzden de çeşitli mekanizmaları, özgürlükleri kısıtlamamak kaydıyla devreye sokmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Kanal İstanbul için bu yıl içinde adım atılacak Bakan Yıldırım, Ankara Metrolarının 29 Ekim’de bitirileceğine açıklamalarına da, “Bizim bu metrolar için verdiğimiz tarih 2013 sonudur. 2013 bitmeden Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan hatları açılacak” yanıtını verdi. Marmaray, İstanbul-Ankara yüksek hızlı tren hattı gibi 4-5 büyük projenin bulunduğunu kaydeden Yıldırım, “Hepsinin açılış tarihini 29 Ekim’e yığmaya gerek yok” dedi. Diğer projeler hakkında da bilgi veren Yıldırım, Kanal İstanbul için çalışmaların devam ettiğini, hedeflerinin; bu sene içerisinde adım atmak olduğunu belirtti. Köprü ve otoyolların özelleştirilmesi konusunda tüm çalışmaların tamamlanarak Meclis’e gönderildiğini anlatan Yıldırım, yeni yasama döneminde Meclis gündemine ilk gelecek konulardan birinin bu olduğunu söyledi.