Ulaştırma Bakanlığı'nda silahlar nasıl çekildi?

Ulaştırma Bakanlığı'nda silahlar nasıl çekildi?
Ulaştırma Bakanlığı'nda silahlar nasıl çekildi?
Ulaştırma Bakanlığı'nda cinayetin kıyısından dönülmüş... Hukuk müşavirlerinin tartışmasına dahil olan raportör Hakan Çeliközer, "İsmet abimi nasıl üzersin" diyerek silah çekmiş ancak tutukluluk yapınca bir facia yaşanmamış

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda ‘İsmet Abi’ kavgası... Hukuk Müşaviri Mehmet Satılmış ile 1. Hukuk Müşaviri İsmet Topkara arasında yaşanan tartışmaya raportör Hakan Çeliközer, “İsmet Ağabeyimi nasıl üzersin, ben adamı oyarım, öldürürüm, sen benim kim olduğumu biliyor musun, ben Ağrılıyım” diyerek dahil oldu. Bir hafta önce yaşanan bu tartışmaların ardından taraflar çıkışında karşılaşıp yeniden kavgaya başladı ve Çeliközer silahını Satılmış’a doğrulttu, tetiği çekti, silahın horozu düştü ancak ateş almadı. Satılmış, “Kendisinden davacıyım, silah tutukluk yapmasaydı, ölmüş olacaktım. Tüm olanlar kamera kayıtlarında var” dedi.

“HÜCRE SİSTEMİ VAR” 

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre karakola yansıyan olay üzerine aradığımız Hukuk Müşaviri Mehmet Satılmış, kendilerinin Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanan Denizcilik Bakanlığı'ndan geldiklerini ama sanki başka memleketten gelmiş gibi dışlandıklarını söyledi. “Zamanla nasıl olsa bizi tanırlar” deyip sessiz kaldığını belirten Satılmış, ancak 1. Hukuk Müşaviri İsmet Topkara’nın üç kişilik bir hücre sistemi kurup, kamulaştırma, tren yolları, havaalanları gibi önemli dosyaları bu ekibe verdiğini ileri sürdü. Kendilerine ise hukuk mezunu olmayanların, hatta ortaokul mezunlarının bile yapabilecekleri malvarlığı araştırma tarzı işler verdiğini söyledi.

OLAY NASIL OLDU? 
14 kişilik birimin bu durumdan rahatsızlık duyduğunu konuşmak için odasına gitmek istediklerinde ise kabul edilmediklerini, bireysel olarak herbirinin Topkara tarafından rencide edildiğini ifade eden Satılmış, geçen hafta yaşananları şöyle anlattı, “Değil bir hukuk müşavirine bir insana yapılmayacak şekilde bizleri rencide ediyordu ki dayanmak mümkün değil. Bir evrak götürdüm, 10 kere değiştirtti. 'Bu ne böyle' deyip kırmızı kalemle çizdi; sözleriyle tahrik ediyor, küçük düşürüyor. İnsana yakışmayacak hakaretler ediyor. Ben de en son değişikliği yapıp, sekreterine bıraktım. Biraz sonra bağırmaya başladı, 'Sen niye bana vermiyorsun, sekretere veriyorsun. Tutanak tutun' dedi. Ben de 'Ne tutanağı, senden mi korkacağım' dedim. '7 büyükbabam Çanakkale’ye gitmiş, gelmiş; biri de Ermenilerle savaşmış' dedim. Tek başıma idim. 5 kişi üzerime yürüdü. Öğleden sonra saat 14.00’te Hakan Çeliközer odama geldi, 'Sen İsmet ağabeyimi nasıl üzersin, ben adamı oyarım, öldürürüm, Ağrılıyım, falanı tanıyorum, filanı tanıyorum, kim olduğumu biliyor musun, gereğini yaparız' diye bağırdı çağırdı. 'Benim de Allah’ım var, istediğini yap' dedim.”
Bu tartışmanın üzerinden bir hafta geçmesinden sonra önceki gün mesai çıkışı karşılaşan taraflar yeniden kavga etmeye başladı. Birbirlerine küfürler edip, yumruklar atan Satılmış ile Çeliközer’i yanlarında bulunan arkadaşları sakinleştirmeye çalıştı. Ancak artık arabasına gittiği sanılan raportör Çeliközer, otomobilindeki silahını alıp geri döndü.

HEPSİ KAMERADA VAR 

Satılmış, “Dışarıda silahının sürgüsünü çekerek mermiyi namluya verdi. Bu arada 50 tane güvenlik görevlisi, 2 tane polis memuru vardı adam silahı çekince kimse kalmadı. Ben de Allah’a sığınıp, arabamdan çıktım ve üzerine yürüdüm. Ben yürürken elindeki silahı bana doğrultarak tetiğine bastı. Silahın horozu düştü ancak ateş almadı. Bu arada hukuk müşavirleri Abdülkadir Sarı, Gamze Egemen, Abdullah Ergün Bal raportörün eline sarılarak tekrar silahı ateşlemesini engellediler. Olup bitenleri hepsi kamera kayıtlarında var” dedi.
Satılmış, karakola ifade verdiğini, kamera görüntülerini istemeleri talebinde bulunduğunu da belirterek, “Bana sen merak etme, biz olaya el koyduk, görüntüleri isteyeceğiz, dediler. Kendisinden şikayetçiyim ve davacıyım” dedi.
Satılmış, bu süre içinde kendisini bakanlıktan kimsenin aramadığını da belirtti.

TOPKARA'DAN YANIT YOK... SORUŞTURMA BAŞLATILDI 


Bu arada olayla ilgili olarak aradığımız 1. Hukuk Müşaviri İsmet Topkara, kendisine konuyu da belirterek not bırakmış olmamıza karşın henüz bir yanıt vermedi. Raportör Hakan Çeliközer'e ise izne ayrılması dolayısıyla kurum telefonlarından ulaşılamadı.
Bakanlık yetkilileri ise olayla ilgili bir soruşturma başlatıldığı bilgisi verdi.