Ülkeleri ayağa kaldıran senaryo!

Ülkeleri ayağa kaldıran senaryo!
Ülkeleri ayağa kaldıran senaryo!

Sözleri Yunanistan ve Kıbrıs?ta yankılandı.

'Kıbrıs'ta 10 kişiyi öldürdüm' diyen tiyatrocu Atilla Olgaç çark etti: 'Senaryomu anlattım!'
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde de rol alan Sanatçı Atilla Olgaç’ın, 1974 Kıbrıs olayları sırasında biri alleri bağlı bir esir 10 kişiyi öldürdüğüne ilişkin açıklamalar, Atina ve Lefkoşa’da bomba etkisi yarattı. Olgaç ise anlattıklarının gerçek olmadığını yazdığı senaryoyu sanki gerçekmiş gibi anlattığını  öne sürdü.
Sözleri Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’ta büyük tepkiye neden olan  Atilla Olgaç, dün bir açıklama yaparak daha önceki sözlerini yalanladı. Radikal’in sorularını yanıtlayan Olgaç, “Bütün bunların bir senaryo olduğunu açıklamak isterken reklam dönüşü program bitmiştir. Gerçek ile bir ilgisi yoktur. Filmi ileri de göreceksiniz” diye konuştu.
1974 Kıbrıs olayları sırasında kayboldukları ileri sürülen Rumların aileleri tarafından kurulan POSA örgütü, Olgaç’ın ifadesinin alınmasını istedi. POSA örgütü başkanı Nikos Theodosiu “Olgaç, başrolü oynadığı katliamın detaylarını anlatmak için ifade vermelidir” dedi. 
Yunan ve Rum basını “Türk sanatçı Kıbrıs’ta esirlerin katledildiklerini itiraf etti” derken Olgaç’ın söyledikleri gazetelerde geniş yer aldı.
Atina’da, Ta Nea gazetesi “Türk vahşeti için şok itiraf” başlıklı haberinde, Atilla Olgaç’ın öldürdüğü Rumların ‘kayıplar’ listesinde yeralan isimler olabileceğini yazdı. Elefterotipia gazetesi haberinde “Türk sanatçı Rum esirlerin öldürüldüğünü itiraf etti” başlığını kullandı. 
Elefteros Tipos gazetesi “Türk artist, Kıbrıs’ta savaş esirleri öldürdüğünü itiraf etti” başlıklı haberinde “Acı itiraf.. Atila Olgaç’ın kendi ve Kıbrıs’ta onca insanı hayatını etkileyen sırrı açıklaması için 35 yılın geçmesi gerekti” diye yazdı.
Atina Haber Ajansı (ANA) da Hürriyet yazarı Mehmet Y.Yılmaz’ın, “Eğer söyledikleri doğruysa Olgaç’ın yargılanması gerek” diyen Hürriyet yazarı Mehmet Y. Yılmaz’a geniş yer ayırdı. Rum eksiminde Olgaç’ı manşetine taşıyan Politis gezetesi “Adı Atilla oynadığı dizide elinde sık sık silah var. Aynı şeyi 10 Kıbrıslı Rum esiri öldürürek gerçekte de yaptı” diye yazdı. 

Ne demişti?
Olgaç önce ‘Orada neler oluyor’ adlı TV programında, sonra Radikal’deki ropörtajında “Terhisime bir gün kala Barış Harekatı başladı. İlk öldürdüğüm 19 yaşında elleri bağlı bir çocuktu. Yüzüme tükürdü. Alnından vurdum. Sonra dokuz kişiyi daha öldürdüm” demişti.