'Ülkenin kafatasçı, militarist niteliği...'

'Ülkenin kafatasçı, militarist niteliği...'
'Ülkenin kafatasçı, militarist niteliği...'
Kadir İnanır son günlerde Magazin Gazetecileri Derneği'ninde yaşananlar ekseninde gerçeşen 'Ahmet Kaya tartışması' ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

" Türkiye 'nin en temel tarihsel sorunlarının başında gelen "Kürt meselesi"; ne yazık ki bugünlerde benim de ismimin içinde olduğu, Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesine indirgenmiştir"
"Elbette o gece yaşananlar, ülkenin kafatasçı, militarist niteliğini sergilerken, aslında tam da kürt sorununun nedenine işaret etmektedir" 

Son günlerde yaşanan tartışmalar üzerine sanatçı Kadir İnanır açıklama yaptı. Akil İnsanlar Heyetinde de yer alan İnanır'ın yazılı açıklaması şu şekilde:

"Türkiye'nin en temel tarihsel sorunlarının başında gelen “KÜRT MESELESİ"; ne yazık ki bugünlerde benim de ismimin içinde olduğu, Magazin Gazetecileri Derneği'nin gecesine indirgenmiştir. Elbette o gece yaşananlar, ülkenin kafatasçı, militarist niteliğini sergilerken, aslında tam da kürt sorununun nedenine işaret etmektedir. Ancak dikkatli olmamız gereken en temel nokta 50 bin insanın ölümüyle sonuçlanmış (ümit ederim sonuçlanmıştır) böylesine önemli bir meselemizin, magazin nitelikli saldırılarla içeriğinin boşaltılmasıdır.
- Bugün hala çocuklarının kemiklerini arayan yada askerde kaybettiği çocuğunun kazağına sarılıp çaresizce ağlayan analara bir söz vermedik mi?
- Eşitlik temelli bir demokrasi için,tek ve en güzel yolu; BARIŞ'ı seçmedik mi? Hep beraber tüm haklar?
- Üstelik bu yolun ne-çok zorluklarla dolu olduğunu bilerek ayak diremedik mi?
- Direnmeyecek miyiz?
- Tüm soruların cevabı “EVET" ise barışı kurmanın ilk ve en önemli adımının dilde başladığını unutmamalı
- Kısaca;
Tüketen, yok eden, hakaretle küçülen, zavallılaşan insanın karşısına “BARIŞ"ı koyabildiğimizde; siz o zaman görüp nasıl da değişiyor her şey"

Gökhan DANACI / İSTANBUL DHA


  http://www.radikal.com.tr/116206711620675

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  halkına duyarlı oyuncular sanatçı olabilirler. - çıkarsız

  ülkesinin temel sorunları konusunda açık ve net tutum alabilen Kadir İnanır'ı alkışlıyorum. Kendi köşesinde hayatını bitirmek yerine, egemenlerin dümen suyuna girmek yerine bağımsız tavır geliştirdiği için kutluyorum.

  Sen çok güzel insansın Kadir Abi - huberhirsch

  Vicdanına, yüreğine sağlık.

  Helal olsun. - barisozgur

  Spekulatif tartismalarla yine kutuplasma arayanlara Kadirizmin tepkisi. Helal olsun, Kurt sorunun içinin bosaltilmaya çalisildigi ve buyuk konserler ve Ibo gibi unlu isimlerle magazin bir konuya indirilmeye çalisildigi ancak bu kadar iyi ifade edilirdi.

  işte gerçek "tatar ramazan"... - mesamma

  baba her yerde baba'dır...yürü be kadir abiiii...

  ülkenin kafatasci militarist....... - miskin2

  cok güzel kaleme alinmis yanliz iyi niyetlerin suistimal edilmemesi konusunda pek bir sey göremedim yani ilerde bölünmeye kadar gidilebilinecegi konusunda hic bir irdeleme yok! yaniliyormuyum?