Ülkücü avukat artık sanık

Ülkücülerin tanınmış avukatı Şevket Can Özbay'a 'çete kurup kaçak kazı yapmak ve jandarmaya rüşvet teklif etmek'ten dava açıldı. Abdullah Öcalan'ın yargılandığı davaya şehit yakınlarının avukatı sıfatıyla katılan...
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Ülkücülerin tanınmış avukatı Şevket Can Özbay'a 'çete kurup kaçak kazı yapmak ve jandarmaya rüşvet teklif etmek'ten dava açıldı. Abdullah Öcalan'ın yargılandığı davaya şehit yakınlarının avukatı sıfatıyla katılan, Mehmet Ali Ağca'nın avukatlığını yapan Özbay'ı sanık sandalyesine taşıyan olay, Kızılcahamam Cumhuriyet Savcılığı iddianamesine göre şöyle gelişti:
Avukat Özbay, Kızılcahamam ilçesine bağlı Ayvacık Köyü'nde, yıkık bir evin altındaki tünelde 3 milyon dolarlık altın bulunduğu duyumunu aldı. Sekiz arkadaşıyla kazı yapmak isteyen Özbay'a köyün muhtarı izin vermedi. Bunun üzerine Özbay, Kızılcahamam İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Önder Sazak'ı makamında ziyaret etti ve muhtarın, bir süre köyden uzaklaştırılmasını istedi. Özbay, Sazak'a altınların üçte birini, yani 1 milyon dolar önerdi. Sazak ise durumu hemen üstlerine ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na iletti.
Jandarma Komutanı Sazak, Ankara'da buluştuğu Özbay'a bir jandarma personelini dostu olarak tanıtıp bu işi kendisinin adına takip edeceğini söyledi.
İddianameye göre grup, 4 Mart'ta kazıya başladı. Ancak, göçük oluştu. Daha sonra bulunan kepçe operatörü ise ev sahibinden muvaffakat istedi.
İmza: A. Cemil Çiçek
İddianameye göre Özbay, ev malikinin kızı İpek Demir'i telefonla arayıp muvaffakat istedi. Alamayınca Demir'in sahte imzasıyla belge hazırlandı, Ali Çiçek de mukaveleyi 'taşeron' sıfatıyla, A. Cemil Çiçek adıyla imzaladı. Grup, 8 Mart'ta tekrar kazı alanına gitti. Ancak bu kez de önlerine bir duvar çıktı.
İddianameye göre gelişmeleri grubun içine sızan personelinden öğrenen yüzbaşı Sazak kazı alanına baskın yaptı. Mahir Gören, Emin Haluk Coşkun, Ali Çiçek ve Taner Çavuşlu tutuklandı. Mustafa Gönen, Erdal Baltürk, Ahmet Arslan ve Sezgin Aygün tutuksuz yargılanacak. Baskın sırasında olay yerinde bulunamayan Özbay hakkında da gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Öte yandan Ankara Müzesi yetkilileri operasyonun ardından söz konusu yerde yaptıkları kazıda tünel veya define bulamadı.


    http://www.radikal.com.tr/8479038479030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.