Ülkücü 'provokatör' devlete küfretti

Ülkücü 'provokatör' devlete küfretti
Ülkücü 'provokatör' devlete küfretti
Ömer Ulusoy'un tahliye talebi yine reddedildiTeslime TOSUN- Soner KOCAER/ANTALYA, (DHA)

AKDENİZ Üniversitesi’nde geçen yıl 6 Nisan’da karşıt görüşlü öğrenciler arasında meydana gelen olaylar sırasında tabancayla havaya ateş eden Ömer Ulusoy, 12’nci duruşmasında da tutuklu kaldı. Ulusoy'un, duruşma salonundan çıkartılırken, “Bu devletin de milletin de.” dediği duyuldu.
Akdeniz Üniversitesi Kampüsü’ndeki Akdeniz Öğrenci Yurdu’nda 6 Nisan 2008’de karşıt görüşlü öğrenci grupları ve öğrenci olmayan kişilerin karıştığı olaylarla ilgili davanın bugünkü duruşması Antalya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Tutuksuz 44 sanık ile birlikte yargılanan Ömer Ulusoy, cezaevi aracıyla adliyeye getirildi. Üzerinde siyah takım elbise bulunan ve mavi gömlek üzerine kırmızı kravat takan Ulusoy, gazetecilere gülümsedikten sonra eliyle ‘Bozkurt’ işareti yaptı. Ömer Ulusoy'la birlikte tutuksuz sanık Ahmet Çuhadar, Mesut Göçük ve Tahir Kara ile avukatlar Münip Ermiş, Nusret Gürgöz, Emine Harputlu, Ayhan Atasayar ve Nizamettin Sağır, hazır bulundu. Geçen duruşma zarar gören taraf olarak duruşmaya kabul edilen Kredi Yurtlar Kurumu avukatı Rehyan Çakar bugünkü duruşmaya katılmadı.


SUÇ VASFI DEĞİŞTİ


Duruşmada, Adli Tıp Kurumu'ndan balistik raporları gelen 9 mm çapındaki Röhn marka gaz tabancası tartışıldı. Ulusoy’un avukatı Ayhan Atasayar, Adli Tıp'tan gelen raporla suçun vasıflarının değiştiğini iddia ederek, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanununa Muhalefet kapsamına giremeyeceğini belirterek müvekkilinin tahliyesini istedi. Atasayar ayrıca keşif talebini tekrar etti. Bunun üzerine Avukat Münip Ermiş, 8 Nisan 2008 tarihinde uzman bilirkişinin bu tabancaya, gaz tabancasından dönüştürme görüşünü verdiğini belirterek, tabancanın 6136 Sayılı kanun kapsamına girmesi gerektiğinin kabul edilmesini istedi.


TABANCASI GERÇEK


Avukat Emine Harputlu ise Ulusoy’un tabancasının gerçek olduğunu söylemesi üzerine Mahkeme Başkanı Süleyman Teke, tartışmaya son noktayı koyarak, “Ömer Ulusoy’un tabancası gerçektir. Raporu gelen tabanca İsmail Ahmet Turgut’tan elde edilen tabancadır” dedi. Avukat Nizamettin Sağır ise artık bir karar verilmesi gerektiğine değinerek, “Burada yargılanan bir çok sanığın ilerde beraat etmesi muhtemeldir. Ancak mahkeme devam ettiği süre içinde üzerlerindeki baskı devam etmektedir. Tanıklar dinlenmiş, raporlar gelmiştir. Mahkemenizin bir an önce karar vermesini talep ediyoruz” dedi.


TAHLİYESİNİ İSTEDİ


Duruşma sırasında söz alan Ömer Ulusoy, “Bu olaylar sırasında hiçbir zaman öldürme kastım olmamıştır. Ben grupların karşı karşıya gelmesini önlemek istedim. Eğer öyle olsaydı ölü ya da yaralı olurdu. Basında prokovatör diye yazıyorlar. Abartıyorlar. Biz kaçıyorduk. Psikolojik olarak cezaevinde bittim. Maddi ve manevi olarak bittim. Tahliyemi talep ediyorum” dedi. Mahkeme Başkanı Süleyman Teke ise olaylar sırasında basın mensuplarından ve polisten elde edilen olay sırasındaki CD’lerin 25 Mayıs'ta izlenmesine karar verdi ve duruşmanın da 27 Mayıs'ta yapılmasını kararlaştırdı. Mahkeme, Ulusoy’un tahliye talebini ise reddetti.


MORALİ BOZULDU


Bu karar üzerine bir süre yerinden kıpırdamayan ve bu duruşmada kesin tahliye edilme umuduyla mahkemeye geldiği belirtilen Ömer Ulusoy'un, jandarmaların arasında mahkumların bulunduğu koridora doğru götürülürken, “Bu devletin de milletin de.” dediği duyuldu. Bu sırada jandarma Ulusoy'un ağzını kapattı.
Çıkışta açıklama yapan Ömer Ulusoy’un avukatı Ayhan Atasayar, artık bir karar verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bir yılı aşkın süredir cezaevinde. Bu duruşma tahliye olacağını umut ediyordu. Morali çok bozuldu. Artık bu davanın bitirilmesi gerekiyor. Buna inanıyoruz. Gelecek duruşma karar çıkar diye umut ediyoruz” dedi. (dha)