Ülkücüler Berlin'de terör estirdi

Terör olaylarını protesto için yapılan gösteri olaysız geçti. Ancak gösteriden sonra ülkücü bir grup bir büfenin camını kırdı. Çıkan olaylarda 15 kişi gözaltına alındı 18 polis yaralandı

BERLİN - Son PKK saldırılarının ardından Türkiye'de artan toplumsal gerilim yurt dışında da yansımasını buluyor. Belçika'nın başkenti Brüksel'deki olayların ardından Almanya'nın başkenti Berlin'de ülkücü bir grup taşkınlık yaptı.

Berlin'in Kreuzberg ve Neukölln ilçelerinde dün akşam terörü lanetlemek için düzenlenen 'birlik yürüyüşünün' ardından ülkücü bir grupla bazı Kürtler arasında olaylar çıktı. Alman polisinin 15 kişiyi gözaltına aldığı, 18 polisin yaralandığı kaydedildi.

Berlin'de son terör olaylarını lanetlemek üzere düzenlenen ve yaklaşık 1200 kişinin katıldığı miting olaysız geçti. Ancak mitingin ardından taşkınlık yapan bir grup gösterici bir büfenin camlarını kırınca kavga çaktı. Olaya müdahale etmek isteyen polise göstericiler taş ve şişe fırlattı. Yaklaşık 500 polis göstericilere gözyaşartıcı gazlarla müdahale ederken, 18 polisin yaralandı. Polis 15 kişinin 'huzuru bozmak ve gösteri yasasını ihlalden' gözaltına alındığını açıkladı. Berlin polisi dün bunlardan üçünün haklarında tutuklama kararı çıkarılması için mahkemeye sevk edildiğini duyurdu.

Berlin Polis Departmanı, olaylar sırasında bazı göstericilerin Kürtlere karşı 'adeta av başlatıp' onları cafe ve apartmanlara sığınmak zorunda bıraktığını kaydederken, İç güvenlik servisinin Berlin sorumlusu Claudia Schmid, aşırı sağcı Türk milliyetçisi 'Bozkurtlar'ın Kreuzberg'deki gösteride önemli rol oynadığını söyledi. Ancak Schmid, "Geçmişte 1 Mayıs gösterilerini birbirine katmış şiddete hazır solcu gençlerin de rol oynamış olabileceğini hesaba katıyoruz" diye ekledi. Schmid, "Irak sınırındaki çatışmanın etkileri Berlin'de de hissedilebiliyor. Yaşananlardan sonra daha fazlasını Türklerle Kürtler arasında duygusal çatışmalar bekleyebiliriz" uyarısı yaptı. Berlin'de 1000 PKK'lının yaşadığı belirtiliyor.

Berlin'deki Türk ve Kürt gençlerle görüşen Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyine müdahale etmesi halinde Geçen hafta da Belçika'nın başkenti Brüksel'de Türklerle Kürtler arasında gerilim yaşanmıştı. Avusturya'nın Salzburg kentinde pazar günü düzenlenen ve 3 bin 500 kişinin katıldığı 'PKK'yı telin' mitingiyse kavgasız geçmişti. (aa, afp, Reuters)