Ülkücüler'in yürüyüşünde olay: 3 HDP'li yaralı

Ülkücüler'in yürüyüşünde olay: 3 HDP'li yaralı
Ülkücüler'in yürüyüşünde olay: 3 HDP'li yaralı
Erzurum'da Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesini protesto eden Ülkücü grup, HDP binasına doğru yürüyüşe geçti. Burada ülkücü grupla, toplanan yaklaşık 200 HDP'li karşı karşıya geldi. Çıkan arbedede 3 HDP'li yaralandı.

RADİKAL - İzmir'deki Ege Üniversitesi'nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan kavgada öldürülen Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nu anmak için Erzurum'da bir araya gelen ülkücüler, kılınan gıyabi cenaze namazının ardından HDP il binasına doğru yürümek isteyince polis barikatıyla karşılaştı. Burada ülkücü grupla, toplanan yaklaşık 200 HDP'li karşı karşıya geldi. Çıkan arbedede 3 HDP'li yaralandı.

Atatürk Üniversitesi Bilim Anıtı önünde öğlen saatlerinde toplanan yaklaşık 1000 ülkücü, dev Türk bayrağı açarak sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinden Kent Meydanı'na kadar yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi altında yapılan yürüyüşün ardından Lala Paşa Camisi önüne giden yaklaşık bin kişilik grup burada ikindi namazının ardından Fırat Yılmaz Çakıroğlu için gıyabi cenaze namazı kıldı. Kılınan namaz sonrası tekbir getirip slogan atarak yürümeye devam eden grup, saat 15.30 sıralarında merkez Yakutiye İlçesi'ndeki HDP il binasının olduğu Mahallebaşı Semti'ne yürümek isteyince polis barikatıyla karşılaştı.

Kalkanlarla grubun geçişine engel olmaya çalışan polis ile gruptakiler arasında gerginlikler çıktı. Bu sırada parti binası önünde de HDP'liler toplandı. Yaklaşık 200 HDP'li de ülkücülere tepki gösterip, sloganlar attı. HDP'lilerle ülkücüler zaman zaman polislerin engellerine rağmen karşı karşıya geldi. Çıkan arbedede 3 HDP'li yaralandı.

Bu kez polis grupları dağıtırken HDP'liler taş, sopa ve havai fişek atmaya başladı. Polis HDP'lilere tazyikli suyla müdahale etti. Bir süre devam eden olayların saat 18.20 sıralarında grupların dağıtılmasıyla sona erdi.

Turgay İPEK/ERZURUM, (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129922112992216

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adım adım bir yerlere doğrumu? - genco940

  Kamu güvenliği, çözüm süreci bayağı işliyor olmalı ki izmirden sonra, Erzurum. Milleti zivanadan çıkardılar, havanda su dövmeye devam ediyorlar. Birisi sokak sokak başkanlık peşinde, diğeri mecliste iteleye kakalaya ilave yasalar. bir ona bakıyorum bir memleketin haline kamu güvenliği mi allah rasgetire iş başa düşüyor galiba demekten ileri gidemiyorsun.

  - şev_baş

  Ne oldu yaralayınca ölen geri geldimi. Sağcısı solcusu farketmez şunu unutmayın kanı kanla temizleyemezsiniz..

  Oyun - user969858

  Bu ortam birşeyleri saklamak isteyen ve dikkatleri başka tarafa çekmek isteyenlerin oyunudur. Acaba kim bu hırsızlar

  Obejektiv - user613044

  Ben hic o kadar kürt ölmesine ve öldürülmesine ragmen MHP parti binasina yürüyen yada bu tür eylem yapan görmedim..... Haa durun bi.. Doguda her türlü sekilde eylem yapiliyor dimi. Aslinda herkesin dogal hakki bu. Artik birakinda kürt kürt kalsin türkde türklügüyle. Birakin bu dalavereleri. Aksi takdirdebu gönüllerdeki ayrilik cografi ayriligia dönüsecek

  bu nasıl yürüyüş! - ron

  başlıkta ve detayda "iki grup karşılaştı" ya da "yürüyüşte gerginlik" gibi ifadeler var. 1000 kişi HDP binasını basmaya gelmiş bu nasıl bir karşılaşma ya da yürüyüş. Erzurum muhabiriniz büyük ihtimalle İHA'ya da çalışıyor. bu taraflı dil onun işareti.. HDP binası yakılacaktı muhtemelen. polis arkadaşlar da HDPlilere müdahale etmişler, sanki kendi binalarını basacaklar.

  Kimin polisi - ron

  1000 kişi HDP binasını basıyor, 3 Hdpli yaralanıyor, polis de HDPlilere müdahale ediyor. Bölücülük var bu ülkede evet, ayrımcılık var faşizm var!