Ulla hâlâ orada, kıpırdayan yok!

İskenderun'daki Ulla batığının temizlenebilmesi için 1.5 aydır İspanya'dan gemi bekleniyor. Çevre Bakanı Pepe ise "Ulla, mart sonu gidecek" demişti.

HATAY - İskenderun Körfezi'nde 16 Eylül 2004'te batan İspanyol MV Ulla gemisindeki 2 bin 200 ton toksik atığın çıkarılması için 1.5 aydır İspanya'dan gemi gelmesi bekleniyor.
Ulaştırma Bakanlığı'nın atıkların çıkarılması amacıyla açıtığı ihaleyi kazanan Omur Gemi Kurtarma ve İnşaat A.Ş. firmasının İskenderun Bölge Sorumlusu Kadir Doğan şöyle konuştu: "İhaleyi yaklaşık 1 milyon dolara aldık ve çalışmalara başlamak için hazırlıkları yaptık. İspanya yükün aktarılacağı bir gemiyi körfeze gönderecekti. Geminin bu ayın ortalarında körfezde olması gerekiyordu. Ancak, ayın son günleri gelmesine karşın herhangi bir gelişme yok. Atığı bir ay gibi bir sürede çıkarmayı hedefliyoruz. Dalgıçlara atığın durumunu kontrol ettirdik. Şu an için atığın çevreye dağılması söz konusu değil. Ayrıca, 2 bin 200 ton olduğu söylenen atığın daha fazla olduğuna inanıyoruz. Çünkü geminin İspanya'dan yüklenen yükü 4 bin 400 ton olarak görünüyor."
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, daha önce yaptığı açıklamada Ulla'nın en geç mart sonunda Türkiye'den yollanacağını açıklamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/8476348476340

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.