Ulla için gelen gemiler küçük

İskenderun'da batan Ulla gemisindeki zehirli atığın tahliyesi için İspanya'dan gönderilen iki geminin tonajları küçük çıktı. Yetkililer büyük gemi arıyor.
Haber: UFUK AKTUĞ / Arşivi

HATAY - Gönderilmesi yılan hikâyesine dönen batık MV/Ulla gemisindeki zehirli atıklar yine elde kaldı.
İngiliz Dantos Maritime şirketine ait St. Vincent bandıralı MV/Ulla, hukuksal sorunlar nedeniyle dört buçuk yıl bekletildiği İskenderun Körfezi'nde, 2 bin 200 tonluk zehirli atık içeren yüküyle birlikte 6 Eylül 2004'te battı. İspanya, uzun diplomatik girişimler sonucunda İsviçre'nin Cenevre kentinde Bassel Sekretaryası Koordinasyonu'nda yapılan toplantıda, yükün La Farge Çimento'ya ait olduğunu kabul etti. Firma da yükün çıkarılması için 1.5 milyon dolar gönderdi. Ulaştırma Bakanlığı'nın açtığı ihaleyi, Omur Gemi Kurtarma ve İnşaat A.Ş. kazandı. Çevre Bakanı Osman Pepe de mart ayında atığın gönderileceği sözünü verdi.
İkinci gemi yolda
Geçen perşembe günü İspanya'dan yükü almak için yola çıkan Malta bayraklı 3 bin 841 grostonluk Venüs adlı gemi, İskenderun Körfezi açığına demirledi. Malta bandıralı 3 bin 841 grostonluk Merkür adlı ikinci geminin ise 19 Mayıs'ta geleceği belirtildi.
İskenderunlular bu habere sevinirken Omur Gemi Kurtarma ve İnşaat A.Ş.'nin Temsilcisi Kadir Doğan dün kötü haberi verdi: "İki geminin toplam tonajı 8 bin ton civarında. Ulla'nın 2.5-3 bin ton civarındaki yükünü, vakumlayarak diğer gemilere tahliye edeceğiz. Ancak bu sırada yükle birlikte su da gelecek. Aktaracağımız kapasite suyla birlikte 20-25 bin tona kadar ulaşacak. Atık sahibinden istenmesi gereken yol sigortası ile gemide meydana gelebilecek hasarlar bizden talep ediliyor. Armatörün bizden istekleri uluslararası denizcilik kurallarına tamamen aykırı. İşin ağırdan alınması gibi bir izlenim alıyoruz. "


    http://www.radikal.com.tr/7462497462490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.