Ulla kavgası devam ediyor

Çevre Bakanı Pepe, "Greenpeace'te bilimsel veri yok" dedi. Pepe'nin 'Krom kirletmez' iddiasına bilimciler tepkili: Hem Ulla'daki atık, hem de geminin kendisi toksik.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

İSTANBUL - Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin 2 bin 200 ton termik santral baca külü ve 3 kilogram krom-6 maddesiyle batan M/V Ulla gemisiyle ilgili sözlerine bilim adamları ve Greenpeace örgütünden tepki geldi. Bakan Pepe, önceki gün İskenderun'daki batığın yarattığı riski değerlendirirken "Bilen bilmeyen herkes konuşuyor. Bu atık 3 kilogram krom-6 içeriyor. Bunlar, suyla temas edince krom-3'e dönüşüyor. Krom-3 de tabiatta bulunan normal kromun ta kendisi" demişti.
İTÜ Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. İlhan Talınlı: Bu kadar cehalet eğitimle bile olmaz. Bakanımız kimyacı mı? Hukuk kararlarına saygı göstermeyen, Basel Sözleşmesi'nin (atıkların ait olduğu ülkeye gönderilmesiyle ilgili sözleşme) hükümlerini yerine getirmeyen bu hükümet bir de 'Bilen bilmeyen konuşuyor' diyerek bilimsel cahillik yapmaktadır. Bu atıkta ne kadar krom olup olmadığı önemli değil. Önemli olan atığın bütünüyle toksik karakter göstermesi. Ağacı ararken ormanı kaybediyorlar. Atık hemen çıkarılmalı.
ODTÜ Kimya Bölümü Prof. Dr. İnci Gökmen: Atığın içeriğinin 'tam olarak' bilinmesi gerekiyor. Gemide üç kilogram krom-6 olduğu söyleniyor. Krom-6 zehirlidir ancak suyun içerisinde seyrelecektir. Ama hiçbir ülke kendi karasuları içinde ne olduğu bilinmeyen bir tehlikeli atığı 4.5 yıl boyunca barındırmaz. Asıl sorun bu.
Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ümit Erdem: Sayın bakan dahil birçok kişi konuşuyor. Bir politika üretilmeden, bu tür konular çözülmez. Sayın bakanın en önemli görevlerinden birisi çevre ile ormanı birbirinden ayırmak. Örneğin Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'nü kursun. Eğer bu genel müdürlük olsaydı bu olaya hemen müdahale edilirdi. Şimdi denizlerimiz sahipsiz kaldı.
Greenpeace Akdeniz Ofisi Toksik Maddeler Kampanya Sorumlusu Banu Dökmecibaşı: Henüz gemide krom-6'ının krom-3'e dönüştüğü yolunda bir bulguya ulaşılamadı. Bakanlık olayın üstünü örtmeye çalışıyor. Toksik olan yalnızca krom değil tüm yük ve geminin kendisidir, bunlar da hâlâ denizin dibinde beklemekte.
'Greenpeace hesapsız...'
Bakan Pepe ise dün de Greenpeace'e yüklenmeyi sürdürdü. Pepe, "Greenpeace üyeleri hesapsız, kitapsız. Bilimsel açıklamalara dayanan bilgileri yok. Kamuoyu duyarlılığını kışkırtmak için olayı çarpıtmaya gerek yok. Başbakanlığımızdaki kriz merkezi TÜBİTAK ve çeşitli üniversitelerden bilimsel veriler almıştır ve konuyu yakından izlemeye devam etmektedir" dedi.